İstanbul FG Akücü- Alo Aküm Gelsin | 0552 876 97 96

Akü Ömrü Bittiği Nasıl Anlaşılır, Akünün Bittiğini Nasıl Anlarız?

Akü Ömrü Bittiği Nasıl Anlaşılır, Akünün Bittiğini Nasıl Anlarız?

Akü ömrü bittiği nasıl anlaşılır? Aslında bu sorunun cevabı tıpkı şarj ile çalışan cihazlarda olduğu gibi akülerde de şarj sorunları görülmesinde veya diğer tutuklukların gözlemlenmesinde saklıdır. Mesela akü şarjının sürekli olarak çok çabuk bitmesi, dolması gerektiği kadar şarj edildiği halde şarj yemesi, akünün şişmesi, aküden kötü kokular gelmesi, akünün şarj durumu iyi olduğu halde araca güç iletiminin zayıf olması gibi durumlar akü ömrünün bitmek üzere olduğuna işarettir.

Akünün Bittiğini Nasıl Anlarız? Marşa bastığınız halde,  araba içindeki hiçbir elektrik aksamı çalışmıyorsa akü bitmiştir. Gerçi günümüzde çoğu araba akü göstergesine sahip. Gösterge yanmaya başladığında, en kısa zamanda akünüzü, uzmanına göstermeniz gerekir. Bazen bu gösterge,  hava koşullarıyla alakalı olabiliyorken bazen de ihmal etmemeniz gereken akü değiştirme zamanını gösteriyor olabilir.

Akü 2 Senede Biter Mi

Akü 2 senede biter mi? Bitebilir lakin büyük ihtimalle o aküde bir sorun vardır. Çünkü ortalama akü ömründen çok az bir sürede bitmiş demektir. Önlem olarak akünün gerekli bakımının ve kontrollerinin yapılmasında büyük yarar vardır.

Akü bitik olduğu nasıl anlaşılır merak ediyorsanız sizinle bazı tüyolar paylaşmak isteriz. “Akü” denilen cihazın tam adı “akümülatör”dür. Akü, bu ismin kısaltılmış halidir ve artık Türkçe’ye yerleşmiş bir isimdir. Bir akü, içeriğinde aynı zamanda pillerde de bulunan kimyasallar olan bir elektrik üretecidir. Bir nevi çok güçlü bir pildir. Kısacası elektrokimyasal bir cihazdır. Aküyü pil özelliği sebebiyle bir cep telefonu bataryası gibi düşünebilirsiniz. Yani aracın aküsü bitmeye başladığı zaman verdiği tepkiler ile şarjı azalan bir cep telefonunun verdiği tepkiler birbirine benzer olacaktır. Bunun neticesi olarak marşın yavaş basması veya hiç basmaması, marş basarken gösterge ışıklarının bir an gidip gelmesi, farların zayıf yanması, bir an gidip gelmesi veya uzun süre boyunca yanmaması ve bunlara benzer aracın elektrik aksamı ile alakalı başka herhangi bir sorun bizlere o aracın aküsünün bitmiş olduğunu gösterir.

Bitmiş Akü

En yaygın olarak, aracınız çalışmadığında sorun akünün bitmiş olmasıdır. Akü motoru çalıştırmada hayati bir rol oynar. Aracın aksesuarlarına güç sağlar, ancak daha da önemlisi marş motoruna güç sağlar. Marş motoru, motorunuzu çalıştırır ve bunu yapmak için aküden çok fazla güç çeker. Bu nedenle, bitmiş akü marş motorunu harekete geçirmeyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?