İstanbul FG Akücü- Alo Aküm Gelsin | 0552 876 97 96

Akülerin Üretim Tarihi Nerede Yazar? Nasıl Öğrenilir?

Akülerin Üretim Tarihi Nerede Yazar? Nasıl Öğrenilir?

Otomobillerin türü ve modeli ne olursa olsun en önemli olan parçalarından bir tanesi akü adı verilen üründür. Tüm akülerde ilgili standartlara göre üretilen ve araçları çalıştıran aküler bulunur. Aküler üzerinde standartların öngördüğü üzere üretim tarihi de bulunması gereken verilen bir tanesidir. Akülerin üretin tarihi önemli midir evet çünkü her üründe olduğu gibi ortalama raf ömürleri vardır. Bu noktada da ilk defa akü alanlar akülerin üretim tarihi nerede yazar, akü üretim tarihi nasıl öğrenilir sorularının yanıtlarını merak etmektedir.

İçindekiler

 Varta Akü Üretim Tarihi Nerede Yazar? Varta Akü Üretim Tarihi Nasıl Öğrenilir

Farklı markaların akülerinde akü üretim tarihi değişik yerlerde yazmaktadır. Örneğin Varta akü üretim tarihi nasıl anlaşılır derseniz Varta aküde üretim tarihi, akünün üzerinde arka gövdeye basılı bir biçimde ve garanti belgesinde A ile başlayan sayılarda bulunur.

Varta Akü Üretim Tarihi Sorgulama

Varta Akü üretim tarihi sorgulama oldukça basittir. Akünün arkasında bulunan A harfiyle başlayan rakamlarda bulunan 4 cü sayı üretim yılını gösterir. Örnekte görüldüğü gibi A dan sonra gelen 0092, üretim yılının 2022 olduğunu gösterir.

varta-aku-uretim-tarihi-nerede-yazar

Yada akünün arakasındaki seri numarasını buraya tıklayarak varta akünün sitesinden akünün hangi çeyrekte ve yılda üretildiğini sorgulayabilirsiniz.

 Mutlu Akü Üretim Tarihi Nerede Yazar? Nasıl Anlaşılır? Mutlu Akü Üretim Tarihi Nasıl Okunur

Şimdi de ülkemizde en çok kullanılmakta olan Mutlu Akü üretim tarihi nerede yazar sorusunun yanıtını verelim: Mutlu Akünün üretim tarihi akünün üzerinde baskı şeklinde bulunur.

mutlu-aku-uretim-tarihi-sorgulama

Mutlu Akü Üretim Tarihi Sorgulama

Mutlu akünün hemen üzerinde yer alan etikette bulunan 6 haneli rakam üretim tarihini verir. Burada ilk rakam bant kodu, ikinci rakam yılını sonraki iki rakam üretim ayını son iki rakam da akünün üretim gününü ifade eder.

Çelik Akü Üretim Tarihi Nasıl Okunur?

Çelik Akü Mutlu Akü holding bünyesinde üretilen Türkiye piyasasında uzun süredir yerini almıştır. Yeni bir Çelik Akü aldınız yada kullandığınız akünün üretim tarihini sorgulamak istiyorsanız bakmanız gereken yer artı kutubun üst kısmında yazan 6 hane rakamlardır.

celik-aku-uretim-tarihi-sorgulama

Çelik Akü Üretim Tarihi Sorgulama

Çelik Akü Üretim Tarihi Sorgulama Mutlu Akü ile aynı yöntem ile gerçekleşmektedir. Çelik akünün artı kutubun hemen üzerinde yer alan bulunan 6 haneli rakamın ilk rakam bant kodu, ikinci rakam yılını sonraki iki rakam üretim ayını son iki rakam da akünün üretim gününü ifade eder.

İnci Akü Üretim Tarihi Nerede Yazar? Nasıl Anlaşılır?

 Ülkemizde en çok kullanılan akülerden bir tanesi de İnci aküdür. İnci akü tercih edenler de İnci akü üretim tarihi nerede yazar sorusunun yanıtını merak ediyorlar. İnci Akü’nün üretim akünün ön yüzünde bulunur.

İnci Akü Üretim Tarihi Sorgulama

İnci akülerde görülen üretim tarihleri ya 5 haneli yada 4 haneli sayılardan oluşur. 5 haneli olan imal tarihlerinde olan ilk üç hane senenin hangi günü üretildiğini, son iki haneyse seneyi ifade eder. Bazı akülerde 4 hane olabilir o zamanda yine aynı şekilde ilk 3 hane gününü sonraki tek hane yılını gösterir.

inci-aku-uretim-tarihi-sorgulama

Örnekte görüldüğü gibi

077 – yılın 77′ inci günü,

1 – 2021 yılı olduğunu gösterir.

Yiğit Akü Üretim Tarihi Nerede Yazar? Yiğit Akü Üretim Tarihi Nasıl Anlaşılır?

Son olarak yine yerli bir marka olan Yiğit akü için olan bilgileri vermeye. Yiğit akü üretim tarihi nerede yazar sorusunun yanıtı ise şu şekildedir: Yiğit markalı olan akülerde ya akünün üzerinde ya da akünün negatif kutbunda yanında kazılı bir şekilde (garanti belgesinde de yazar) rakam ve harflerden oluşur.

Yiğit Akü Üretim Tarihi Sorgulama

İlk harf yılı diğer harf ayı göstermektedir.

Harf anlamları şöyledir;

H – 2018 yılı

A – 2019 yılı

E – 2020 yılı

B – 2021 yılı

Q- 2022 yılı

R- 2023 yılı

G- 2024 yılı üretimli olduğunu gösterir.

yigit-aku-uretim-tarihi-nerede-yazar

Q harfi 2022 yılı üretimi olduğunu gösterir.

 

Gentry Akü Üretim Tarihi Nerede Yazar? Gentry Akü Üretim Tarihi Sorgulama

Gentry Akü, Yiğit Akü üretimi olan iç piyasada kaliteli ve uygun fiyatlı olmasıyla bilinen bir aküdür. Yeni bir Gentry Akü aldınız yada almak istiyorsunuz! Peki Gentry Akü üretim tarihi nerede yazar nasıl öğrenirim sorusunun cevabı oldukça basittir. Gentry Akü üretim tarihi sorulama, Yiğit Akü ile aynı yerde ve aynı şekilde okunmaktadır.

  • gentry-aku-uretim-tarihi-nasil-ogrenilir

Exide Akü Üretim Tarihi Nerede Yazar? Exide Akü Üretim Tarihi Nasıl Anlaşılır?

Exide Akü Türkiye pazarında oldukça tutulmaya başlamış oldukça iyi bir akü’dür. Exide Akü kullanıcıların en çok merak ettikleri sorulardan biride Exide Akü üretim tarihi’dir. Bu soruya cevap vermeye çalışalım;

Exide Akü Üretim Tarihi Nerede?

Exide Akü Üretim Tarihi + kutup başının hemen üstündeki kodlarda yazar. 8 haneli kodun son üç sayısı üretim tarihidir. Fotoğrafta görüldüğü üzere 179 sayısı üretim tarihidir.

Exide Battery Production Date

Exide Battery Production Date + is written in the codes just above the terminal. The last three numbers of the 8-digit code are the manufacturing date. As seen in the photo, the number 179 is the date of manufacture.

Exide Akü Üretim Tarihi Sorgulama

Exide Akü’nün üretim tarihi bulmak oldukça kolaydır. Akü üzerinde kodun son üç rakamını gösterge tablosundaki karşılığına bakarak bulabilirsiniz.

exide-aku-uretim-tarihi-nasil-anlaşilir

Gösterge tablosunda yıllar solda yukarıdan aşağıya, üst tarafta roma rakamıyla soldan sağa aylar bulunur. Akünün üzerindeki kodu son üç rakamı 179 ise, o zaman bu akünün üretim tarihi 2021 kasım’dır.

Exide Battery Manufacturing Date

The dashboard has years from top to bottom on the left and months from left to right with roman numerals at the top. If the last three digits of the code on the battery are 179, then the manufacturing date of this battery is November 2021.

 Bosch Akü Üretim Tarihi Nerede Yazar? Nasıl Anlaşılır?

Bir Almanya markası olan ve ülkemizde oldukça kullanılan Bosch Akü ‘nün üretim tarihi nerede yazar sorusunun yanıtını verelim; Bosch Akü ‘nün üretim tarihi akünün sağ üst kısmında damga baskı şeklinde bulunur.

Bosch Akü Üretim Tarihi Nasıl Okunur

Bu tabloda görülüğü gibi Bosch Akü ‘nün üzerinde yazan 3 haneli numara yıllar ve aylar olarak yerini almıştır. Yukarıdaki fotoğraftaki akünün üretim numarası 078 tir. O zaman bu akü 2020’nin ekim ayında üretilmiştir.

 Esan Akü Üretim Tarihi Nerede Yazar? Esan Akü Üretim Tarihi Nasıl Öğrenilir

Esan Akü’nün üretim sorgulamak için akünün üzerinde bulunan 7 haneli koda bakmanız gerekir. Bu kod genelde artı eksi kutubun arasında akünün üst kısmındadır.

esan-aku-uretim-tarihi-nasil-ogrenilir

Esan Akü Üretim Tarihi Nasıl Anlaşılır

Esan Akü’lerin üretim tarihini 7 haneli kod ile belirtilmiştir. Fotoğarafta görüldüğü gibi 1612A22 olan akünün üretim tarih şu şekilde açıklanır. İlk üç rakamı üretildiği gün (161) sonraki rakam yıl (2) sonra harf ve sayılar üretildiği bantlardır. Yani bu akü 2022 ‘nin 161 inci günü üretilmiştir.

Otopraktik Akü Üretim Tarihi Nerede Yazar? Otopratik Akü Üretim Tarihi Nasıl Öğrenilir

Otopratik Akü’nün üretim sorgulamak için akünün ön yüzünde bulunan 4 haneli koda bakmanız gerekir. Bu kod genelde ön etiketin sağ alt köşesinde bulunmaktadır.

Otopratik Akü Üretim Tarihi Sorgulama

İnci Akü üretimi olan Otopratik akülerde 4 haneli sayılardan oluşur. ilk üç rakamı üretildiği gün son rakamı ise üretildiği yıldır.

BS Akü Üretim Tarihi Nasıl Anlaşılır-BS Battery üretim Tarihi Nerede Yazar

BS Battery kullanıcılarının en çok merak ettikleri sorulardan bir taneside BS Akü’nün üretim tarihi nerede yazar nasıl anlaşılır. BS Motosiklet akülerinin üretim tarihi akünün üzerinde kasaya baskılı bir şekilde belirtilmiştir.

BS Akü Üretim Tarihi Sorgulama

BS Akü’nün üzerinde bulunan dört haneli kod akünün üretim tarihini gösterir. Tersten okunarak ilk iki hane üretildiği yılı gösterir, düzden okunarak sonraki iki hane üretildiği haftayı gösterir. Yani bu akü 2022 nin yirminci haftası üretilmiştir.,

Akü Üretim Tarihi Sorgulama

Akülerin üretim tarihi son derece önemlidir. Çünkü her türlü objenin olduğu gibi akülerin de bir raf ömrü vardır. Ortalama olarak bir akünün raf ömrü 2 ile 3 yıl arasındadır. Bu noktada imal tarihini bilmek son derece önem arz eder. Zira akü son kullanma tarihini belirler. Akü üretim tarihi sorgulama ise üstte belirtilen biçimlerde yapılabilir.

FG Akü Varta, Mutlu, İnci ve Yiğit Akü’nün bayiliğini yapmaktadır. İstanbul’nun bütün bölgelerine akü satışı ve yerinde akü değişimi hizmeti veren firmamızı 7/24 arayabilir yeni bir akü satın alabilirsiniz. İstanbul akü yol yardım bölgelerimiz için buraya tıklayınız.