İstanbul FG Akücü- Alo Aküm Gelsin | 0552 876 97 96

Akülerin Üretim Tarihi Nerede Yazar? Nasıl Öğrenilir?

Akülerin Üretim Tarihi Nerede Yazar? Nasıl Öğrenilir?

Otomobillerin türü ve modeli ne olursa olsun en önemli, en basic olan parçalarından bir tanesi akü adı verilen üründür. Tüm akülerde ilgili standartlara göre üretilen ve araçları çalıştıran aküler bulunur. Aküler üzerinde standartların öngördüğü üzere üretim tarihi de bulunması gereken verilen bir tanesidir. Bu noktada da ilk defa akü alanlar akülerin üretim tarihi nerede yazar akü üretim tarihi nasıl öğrenilir sorularının yanıtlarını merak etmektedir.

 Varta Akü Üretim Tarihi Nasıl Anlaşılır?

Farklı markaların akülerinde akü üretim tarihi değişik yerlerde yazmaktadır. Örneğin Varta akü üretim tarihi nasıl anlaşılır derseniz Varta aküde üretim tarihi Varta Akünün üzerinde gövdeye baskılı bir biçimde bulunan ilk 13 rakam değil bundan sonra olan 6 rakam da değil sonrasında yazılı olan 3 rakam ile harften oluşan kısım akünün üretim tarihini verir.

 Mutlu Akü İmal Tarihi Nerede Yazar?

Şimdi de ülkemizde en çok kullanılmakta olan Mutlu Akü imal tarihi nerede yazar sorusunun yanıtını verelim: Mutlu akünün hemen üzerinde yer alan etikette bulunan 6 haneli rakam üretim tarihini verir. Burada ilk iki rakam yılını sonraki iki rakam üretim ayını son iki rakam da akünün üretim gününü ifade eder. Görüldüğü gibi akünün üretim tarihini öğrenmek son derece kolaydır.

 İnci Akü Üretim Tarihi Nerede Yazar?

 Ülkemizde en çok kullanılan akülerden bir tanesi de İnci aküdür. İnci akü tercih edenler de İnci akü üretim tarihi nerede yazar sorusunun yanıtını merak ediyorlar. İnciakülerdegörülen imalat tarihleri ya 4 haneli veya 5 haneli sayılardan oluşabilir: 4 haneli olan imal tarihlerinde olan ilk üç hane senenin hangi günü üretildiğini, son haneyse seneyi ifade eder.

 Yiğit Akü Üretim Tarihi Nerede Yazar?

Son olarak yine yerli bir marka olan Yiğit akü için olan bilgileri vermeye. Yiğit akü üretim tarihi nerede yazar sorusunun yanıtı ise şu şekildedir: Yiğit markalı olan akülerde ya akünün üzerinde ya da akünün negatif kutbunda bulunur. Genelde rakamlar Yiğit aküde altı hanelidir. Toplamda 6 hanesi vardır. İlk üç rakam gün sonraki tek hane yıl biçimindedir. Ondan sonra da montaj numarası ve vardiye numarası yazılır.

Kimi akülerde ise akü imal tarihi doğrudan akünün üzerinde yer alan etiket üzerinde mevcut değildir. Böylesi bir durumda akünün garantisine bakmak gerekir.

 Akü Üretim Tarihi Sorgulama

Akülerin üretim tarihi son derece önemlidir. Çünkü her türlü objenin olduğu gibi akülerin de bir raf ömrü vardır. Ortalama olarak bir akünün raf ömrü 5 ile 6 yıl arasındadır.Bu noktada imal tarihini bilmek son derece önem arz eder. Zira akü son kullanma tarihini belirler. Akü üretim tarihi sorgulama ise üstte belirtilen biçimlerde yapılabilir. En sağlıklı bilgi garanti belgesinden anlaşılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?