Efb Start Stop Akü Ömrü Ne Kadar?

Efb Start Stop Akü Ömrü Ne Kadar?

EFB aküler sürekli dolup boşaldığı ve alternatör desteği olmadan sürekli start stop görevi üstlendiği için standart akülere göre kat kat daha dayanıklı ve uzun ömürlü olacak şekilde üretilir. Eski tip aküler 25.000-30.000 defa araç çalıştırma oranına sahipken Efb Akü Ömrü 2.5 katı 75-90.000 defalık motor çalıştırma ömrüne sahiptir.

Start stop akülerin kullanımı yeni üretilen araçlarla birlikte hızla artmakta ve bu durum araç kullanıcılarının “Start stop akü ömrü ne kadar?” diye merak etmelerine sebep olmaktadır. Start stop aküler diğer akü çeşitlerine göre birçok avantaja sahiptir. Ortalama ömür süresi bu avantajlarından biridir. Lakin yine de start-stop akülerin ömrü, aküler için biçilen maksimum ömür süresini geçememektedir. Dolayısıyla start-stop akülerin ortalama 4 ila 5 yıl kadar ömürlerinin olduğunu söylemek mümkündür.

efb-aku-omru-ne-kadar

Efb Start Stop Akülerin Dezavantajları

Efb Start Stop Akülerin Dez Avantajı aracınızı kısa süre çalıştırıyorsanız tam olarak şarj olma fırsatı bulamıyorlar. Tam şarj olmayan efb aküler de sülfatlaşma sorunu ortaya çıkıyor.Bu durumda akünün belli periyotlarda redresör ile şarj edilmesi gerekiyor.