İstanbul FG Akücü- Alo Aküm Gelsin | 0552 876 97 96

Elektrikli Otomobil Aküsü

Elektrikli Otomobil Aküsü

Elektrikli otomobil aküsü veya elektrikli araba aküsü son yıllarda sektör olarak önem kazanmaya başlayan ve gittikçe büyüyen bir sektörün en önemli parçasıdır. Elektrikli otomobil akü özellikleri nelerdir? Akülerin görevi elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürmek ve biriktirmektir. Bu enerji, araç çalıştırılacağı zaman kontak açarken kullanılmaktadır. Ek olarak marş motorunun çalışması, araç lambalarının beslenmesi ve kalorifer ve radyonun çalıştırılması için gerekli elektrik enerjisini sağlarlar. Akülerin + ve – olmak üzere iki zıt kutbu vardır. 6 hücreden müteşekkil olan akünün her hücresinde 2 elektrot takımı vardır ve 16 plaka içermektedir. Sülfirik asit ve sudan müteşekkil olan akü sisteminde plakalar vardır. Sıvının görevi elektrolit olarak çalışmaktır. Sıvı etkileşimi sonucunda elektronlar ortaya çıkmakta ve bu elektronlar DC elektrik akımı oluşturmaktadır.

İçindekiler

Elektrikli Araba Aküsü Ömrü

Araba aküsünün raf ömrü ortalama olarak 1 yıl ile 8 ay arasında değişmektedir. Ancak bazı faktörler akü ömrünü etkilemektedir. Mesela aküler depolanacaksa kısmen boşaltılarak saklanmaları gerekiyor. Akülerin 6 ayda bir kez de olsa çalıştırılması gerekiyor. Akülerde şarj seviyesinin belli bir düzeyde tutulması gerekiyor. Hava sıcaklıklarının da akü ömrüne etkisi vardır. Aküler için ideal sıcaklık 20-25 santigrat derecedir. Akülerin şarj edilmesi için DC doğru akım kullanılmalıdır. AC alternatif akımla şarj akü ömrünü kısaltmaktadır. Düzenli bakımların yapılmaması akü ömrünü kısaltmaktadır. Akü üzerindeki göstergeler bataryanın ömrü hakkında size fikir verir. Yeşil sorun olmadığını gösterir, siyah renk akünün doldurulması gerektiğini gösterir. Renk beyaz ise akünün değişim zamanı gelmiştir.

Elektrikli Araba Batarya Çeşitleri

Otomobil Aküsü, motorlu taşıtlarda içten yanmalı motoru çalıştırmak için kullanılan şarj edilebilir bir pil sistemidir. Genel olarak İki tip otomobil aküsü vardır: kurşun asit ve nikel-kadmiyum olarak 2 farklı akü çeşidi bulunmaktadır. Bazı akü sistemleri sulu tiptir. Sulu tip aküler buharlaşan bir elektrolit içermektedir. Bunu önlemek için elektrolit periyodik olarak saf su ile doldurulmalıdır. Diğer yandan yarı katı piller, doldurma gerektirmez.

Kurşun asitli pillerin farklı türleri vardır. Kurşun-asit piller şarj edilebilir ve birçok boyut ve kapasitede mevcuttur. Birincil depolama kapasiteleri, elektrolit miktarına ve plakaların boyutuna göre belirlenir. Bu piller ayrıca minimum bakım gerektirir. VRLA adı verilen bir tür gelişmiş kurşun asitli pil, pil hücrelerine düzenli olarak su eklenmesini gerektirmez. Absorpsiyonlu Cam Mat ve Jel Hücreli piller gibi başka VRLA pil türleri de vardır.

Kurşun asitli aküler, otomotiv akülerinin en eski ve en yaygın türüdür. Onlarca yıldır otomotiv endüstrisinin temel dayanağı olmuştur. Kurşun-asit piller, elektrik üretmek için asit çözeltisine daldırılmış kurşun plakalardan oluşur. Çoğu kurşun-asit pilin üst kısmında kapaklar bulunur ve damıtılmış su ile yeniden şarj edilebilir. Yeni bir araba aküsü satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken birçok özellik vardır. Pil amfileri, multimedya sistemleri, güvenlik sistemleri ve diğer elektronik cihazlar için güç sağlayabileceğinden, aranması gereken birçok önemli ayrıntı vardır. Günümüzde birçok otomobil üreticisi, ürettikleri araçları sulu, ıslak kurşun asitli aküleri, sulu kurşun asit akülere göre birçok avantaj sunan çift amaçlı Absorbent Glass Mat (AGM) akülerle değiştiriyor.

Elektrikli Araba Batarya Kapasitesi

Yeni bir araba aküsü satın alırken, mevcut farklı seçenekleri göz önünde bulundurmak önemlidir. İhtiyacınız olan pil türü, aracınızın modeline ve markasına bağlıdır ve bazıları özellikle kötü hava koşullarında çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Elektrikli araba kapasitesi seçilirken uzun bir garanti süresine ve uzun bir ömre sahip olanı tercih etmelisiniz. Ucuz piller, köşeleri kesilerek ve daha ucuz malzemeler kullanılarak üretilir. Genellikle kaliteli bir pil kadar uzun süre dayanmazlar ve arızalanma olasılıkları daha yüksektir. Otomobil Aküsü, motorlu taşıtlarda kullanılan bir tür şarj edilebilir aküdür. Bu pil türü, bir aracın kimyasal olarak çalışan içten yanmalı motorunu çalıştırmada önemli bir bileşendir. Bu piller şarj edilebilir ve uygun şekilde muhafaza edildiğinde birkaç yıl dayanabilir. Ancak, bu pillerle ortaya çıkabilecek bazı yaygın sorunlar vardır. Yeni bir Otomobil Aküsü satın almadan önce, akülerin nasıl çalıştıklarını bilmenizde yarar vardır. Bu pillerin düzgün çalışması için belirli özellikleri karşılaması gerekir. Pil boyutu, aracın özel gereksinimlerine uygun olmalıdır. Aracın kullanım kılavuzu size hangi pil kapasitesinin uygun olduğunu yazacaktır.

  • elektrikli-otomobil-araba-akü-model-omru-kapasite-ve-fiyatlari

Araç akü ömrü, araç sahipleri için önemli bir endişe kaynağıdır. İçten yanmalı motorlar için en önemli bileşen olan araba aküleri hala çoğu arabaya güç sağlıyor ve büyük ölçüde sağlam bir araba aküsüne güveniyor. Neyse ki, günümüzün araba aküleri gelişti ve daha az bakım gerektiriyorlar. Ancak, pilinizin mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını istiyorsanız, akünüze uygun şekilde bakmanız gerekir. İlk adım, pilinizin uzun süre düşük seviyelerde çalıştırmayın. Bu, pilin verimliliğine zarar verebilir ve ömrünü kısaltabilir. Pili şarj etmek için bir pil şarj cihazı kullanarak da pilin bozulmasını önleyebilirsiniz.

Elektrikli Araba Batarya Değişimi

Elektrikli araba batarya değişimi profesyonel bir ekip tarafından yapıldığında daha güvenli olacaktır. Pil tedarik edebileceğiniz şirketimizde akünüzü güvenli ve hızlı bir şekilde değiştirmekteyiz. Yeni bir batarya değişimi yapılırken, aracın kablolarını bağlama sürecinde dikkat edilecek husus; sökümdeki sıranın tersinin izlenmesidir. Aracın önce pozitif kablosu sökülmektedir sonra da negatif kutup sökülmektedir. Araba batarya değişimi çok hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilir. Amatör bağlantılarda uçlar yeterince sıkılmazsa korozyon kaçınılmaz olacak ve akü tam akım sağlamayacaktır.

Elektrikli Araba Akü Fiyatları

Elektrikli araba aküsü fiyatları marka ve kapasiteye göre değişmektedir. Elektrikli araba aküsü ömrü akünün marka ve modeline göre 6 yıldan 10 yıla kadar değişebilir. Elektrikli araç sürücüsü olarak elektrikli otomobil aküsüne önem vermeniz gerekiyor. Elektrikli otomobil aküsü tedarikçileri piller için ortalama olarak 5-10 yıla varan garantiler sunmaktadır. Piller markaya göre çeşitlilik göstermektedir. İnci aküleri Varta Huge gibi farklı markaların farklı fiyatları vardır. Elektrikli araba aküsü fiyatları marka ve modele göre 1.200 TL’den başlamaktadır.