İstanbul FG Akücü- Alo Aküm Gelsin | 0552 876 97 96

Hurda Akü | 2023 Güncel Hurda Akü Fiyatları

Hurda Akü | 2023 Güncel Hurda Akü Fiyatları

Aküler birer akım toplayıcılardır. Mekanizmaları, elektrik enerjisini kimyasal enerji ye ya da ihtiyaç doğrultusunda kimyasal enerjiyi tekrar elektrik enerjisine çevirme doğrultusunda gerçekleşir. Aküler genel olarak doğru enerji akım devrelerini, marş motorunu aktive etme ve ışık alıcılarına gerekli olan elektrik kaynağını sağlamaktır. Aküler birçok farklı çeşitleriyle, farklı voltaj – amper değerleriyle ve kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Bu farklı akü türleri içerisinde en çok kullanılanı genel olarak 12 volt araç tipi akülerdir. Diğer yandan akülerin sahip oldukları fonksiyonlarını yitirmesi nedeni ile kullanışsız duruma gelmeleri durumunda ‘’hurda akü’’ olarak adlandırılmaktadırlar.

  • Hurda aküler, yaklaşık olarak 6 temel elemana sahiptir. Ayrıca, içerlerinde birbirlerine seri olarak bağlanmış olan 4 pozitif ve 5 adet de negatif yüklü plakalar vardır. Hurda akülerin sahip olduğu bu plakaların alaşımları, kurşun-antimuan peteklere yüklenmesi ve aktif maddeler yardımı ile etkileşme geçirilmesi ile oluşturulurlar. Hurda akülerin içerlerinde saf su ve sülfürik asit karışımından meydana gelmiş olan elektrolitler bulunmaktadır. Son olarak ise bu karışımın %60’ı saf su iken %40’ı asit çözeltisidir.

Hurda Akü Fiyatları

Hurda Akü fiyatları her ürün gibi dönemsel olarak değişiklik göstermektedir. Fiyatların değişimine sebep olan birçok etken mevcuttur. Bu etkenlerden en etkilisi genel olarak kurşun fiyatlarında meydana gelen artışlar veya düşüşler olmaktadır. Hurda akülerin satılabileceği yerler genel olarak kurşun fiyatlarına bağlı olarak farklı miktarlarda teklifler verebilmektedirler. Ek olarak, hurda akülerinin fiyatları piyasada yer alan seviyeye ve miktara göre de değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca fiyatların üzerinde akü tipinin de önemli bir etkisi olduğu da unutulmamalıdır. Özellikle kuru ve sulu akü tipleri en değerli hurdalar olarak bilinmektedir.

2023 Güncel Hurda Akü Fiyatları

2023’ün en güncel verilerine göre hurda akülerinin fiyatları türüne ve kilogramına göre yine değişiklik göstermektedir. Aşağıda en güncel fiyatlar verilmiştir.

l Hurda (sulu) akü = 1 kilogramı 20.70 ₺

l Hurda (kuru) akü = 1 kilogramı 20.70 ₺

l Hurda (küçük) akü = 1 kilogramı 20.10 ₺

Hurda akülerinin türlerine göre kilogram başına fiyat değişimleri yukarıda gösterilmiştir. En değerli hurda aküler, yukarıda ki bilgilerde de bahsedildiği gibi ‘’sulu ve kuru’’ hurda aküler olmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?