İstanbul FG Akücü- Alo Aküm Gelsin | 0552 876 97 96

Akü CCA Nedir? Akü CCA Hesaplama

Akü CCA Nedir? Akü CCA Hesaplama

Akü cca nedir sorusunun yanıtını ararken ideal akü cca değeri ne olmalıdır gibi diğer birçok bilgiye içeriğimizde yer vermeye çalışacağız. Akü cca değeri, cold cranking amps yani dilimizdeki karşılığı ile soğuk marş akımı değerini gösteren bir kısaltmadır. Cca değeri aracın soğuk motorunu çalıştırma aşamasında oldukça büyük önem taşımaktadır. En sık sorulan sorulardan biri de cca değeri ne işe yarar olmaktadır. Marş basma gücü olarak da ifade edilen cca değeri akünün üzerindeki etikette belirtilmektedir. Bir akünü marş gücü -18 derecede ölçülürken amper olarak da değer verilir. Her akünün cca değeri kapasitesi (ah) ile orantılı olmalıdır. Mesela 60 A Akü 540 CCA olmalıdır.

CCA EN, CCA SAE, DIN ve JIS gibi değerler neyi ifade eder?

Akünün üzerinde yazan EN değeri de akünün EN standardına göre verebileceği -18 °C’deki soğuk marş akımını belirtmektedir. EN, belirtilen değerin Avrupa standardına göre, SAE ise Amerikan standardına göre ölçüldüğünü ifade etmektedir.

Akü CCA Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Akü cca değeri hesaplamak demek hava ya da motor soğukken marş basabilmede gerekli olan gücün amper cinsinden değeridir. Cca değeri ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olacaktır. Bu konuya açıklık getirirken önemli olan bir başka terimi de açıklamak gerekecektir. Ca değeri yani cranking amps, marş basabilmek için eldeki gücün amper olarak karşılığını ifade etmektedir ve cca değeri ile birlikte akünün asıl değerini belirlemektedirler.