Akü Elektrolit Seviyesi Düşükse

Akü Elektrolit Seviyesi Düşükse

Aküde bulunan elektrolit yoğun olursa yüksek oranda voltaj üretebilmektedir. Fakat akünün ömrü kısalmış olur. Eğer akü elektrolit seviyesi düşükse marş gücü istenilen seviyelerde olmaz. Bu nedenle de akünün bome adındaki bir yöntem ile elektrolit seviyesinin ölçülmesi uygun olur.

Akünün elektrolit seviyesi şarj durumu tablosuna bakıldığı zaman akü 12.80 Voltun üzerinde olması durumunda ve başlangıç elektrolit yoğunluğu değeri ise 1.280 gr/cm3 ise tam dolu olarak görülür. Fakat voltaj değeri 12.4 Voltun altına düşmüş ise, aküde sülfatlaşma oluşmaya başlamış ve redresörün yardımıyla yeniden 12.80 volta yükseltilmesi gerekir.

Akünün üzerinde elektrolit seviyesini gösteren maksimum ve minimum göstergeleri bulunmakta ve elektrolit seviyesi bu göstergeler arasında bulunması gerekir. Yaz aylarında havaların çok sıcak olması durumunda bu seviyeler düşebilmektedir. Bu seviyelerin düşük olması durumunda akü suyu tamamlanması etmek gerekir.

Peki akü suyu nasıl tamamlanır? Mutlaka bir akü bakım setinin olması gerekir. Bu akü bakım seti ile akülerin bakımı düzgün bir şekilde yapılır. Acil durumlarda gerekli olacak akü bakım seti akü bakımında gerekli olacaktır. Bu gibi durumda firmamızdan destek alabilir akü bakımınızı yaptırabilirsiniz.