Akü Neden Kokar

Akü Neden Kokar

Akü neden kokar? Bu soruya cevap olarak şu yanıtı verebiliriz. Aküden gelen koku sülfürik asidinin kokusu olmaktadır. Geleneksel olan otomobil aküleri sülfürik asit ile suyun karışımı yapılarak doldurulmaktadır. Akü son kullanım ömrünü tamamlamaya yaklaştığı zaman su ve asidin bir kısmı buharlaşma yapar ve akünün ısınmasına neden olur. Bu durumun oluşması ile çürük yumurta kokusuna benzeyen koku oluşur.

Oto Akü Ömrü, kullanıma ve kullanım yerlerine göre farklılık gösterir. Binek araçlarda bir akünün ömrü 3 veya 5 yıl arasında olmaktadır. Ticari araçlarda ise akünün ömrü 1 veya 3 yıl arasında olmaktadır. Her akünün bir kullanım ömrü olmasından dolayı ömrü tükenen akünün yerine yenisinin alınması gerekir. Aküler ciddi yanıklara neden olabilecek sülfürik asit içermektedirler. Asit ile temas edilmesi durumunda ellerinizi bol su ile yıkamanız gerekir. Gözünüze asit kaçması durumunda hemen gözü yıkamanız gerekir.

Akü Koku Yapar Mı?

Aracın aküsünü sökmek durumunda kalırsanız, ilk önce akünün eksi kutup başını sökmeniz yararlı olur. İlk önce artı kutup başını sökmeniz durumunda kıvılcım oluşabilir. Akünün kıvılcımlarından kaçınmanız için kablo başlıklarını çıkartırken veya bağlarken önce şarj ile test cihazlarını kapatmanız gerekir.

Aküden çürük yumurta kokusu gelmeye başlamış ise, akünün içerisinde bulunan sülfürik asit kokusu olmaktadır. Bu durumda akünün kullanım ömrünün sonuna gelindiğini belli eder. Bu durumda yeni bir aküye ihtiyacınız var demektir.