Akü Neden Su Kaynatır

Akü Neden Su Kaynatır

Akü neden su kaynatır sorusu araç kullanıcıları tarafından çok sorulmaktadır. Aküler çok sık kullanılmasından dolayı bazı arızları oluşturmaktadır. Akülerin su kaynatmaları çok yaygın olmaktadır. Motor sisteminde meydana gelen arızlar nedeniyle aracın tüm güç kaynağı sisteminin arıza yapması demektir. Bu durumda gövde elemanları korozyona uğrar. Akünün imha edilemez duruma gelmesi nedeniyle geri dönüşüm işlemlerine yol açmaktadır. Bundan dolayı araçların çalışma sırasında bu durumu tespit etmek için bazı önlemler alınması gerekir.

Akünün su kaynatmasının temel nedenleri şunlardır;

  • l Bataryanın ters yöne çevrilmesi
  • l Aşırı derecede şarj edilmesi
  • l Kısa devre kutuları
  • l Elektrik sistemi aşırı çalışması
  • l Yetersiz havalandırmanın oluşu
  • l Sülfatlama plakaları

Gibi nedenler akünün su kaynatmasına neden olmaktadır. Aküdeki şarj voltajı 14,5 voltu geçmeyecektir. Bu değerin yüksek olması bazı durumların ters gittiğini gösterir. Akünün üzerinde oluşan asitler, plakaların sülfat haline gelmesine neden olacağı için pilin kapasitesi düşme gösterir. Bu nedenle de yeterli olmayan akü şarjı ile akünün 10 volttan daha düşük voltaja sahip olmasından dolayı çok hızlı olarak akü boşalır.

Bu nedenle de aracın hareket etmesi durumunda aynı anda birden fazla yük akımına neden olacaktır. Bu esnada gereken enerjiyi toplamak için akü su kaynatmaya başlar. Yani akü ile motor bölmesinin bileşenleri teknolojik açıkların az olması nedeniyle hava almaz ve akü su kaynatmaya başlar.