Akü Parçaları Nelerdir?

Akü Parçaları Nelerdir?

Akü kullanıldığı aracın elektrik enerjisi sağlayan önemli bir parçasıdır. Akü artı ve eksi kutupları dışında birçok parçadan oluşmaktadır. Birçok farklı çeşidi bulunan akülerin yapıldığı malzemelere göre içeriği de değişebilmektedir. Aküler için en genel ayrıma göre kuru ve sulu aküler piyasada oldukça yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Akü motorlu araçlarda kullanılan bir aksamdır. En yaygın olarak kullanılan aküler kurşun asit akü yapısındadırlar. Akümülatör kelimesinin kısaltması olan akünün içerisinde bulunan sıvıya elektrolit denilmektedir. Akü türüne bağlı olarak elektrolit sıvısının içindeki saf su ile sülfürik asit dağılımı farklılık gösterebilmektedir.

Akü parçaları neye göre değişir?

Akü parçaları akünün türüne göre değişmektedir. Kuru ve sulu akü dışında nikel demir, gümüş çinko, kurşun asit ve nikel kadminyum aküler bulunmaktadır. Bir akünün bileşenleri; ızgara ya da plakalar, aktif madde ve separatörlerdir. Izgara bir ana bileşen olmakta ve iskeleti oluşturmaktadır. Separatörler genelde plastik yapıdadır. Artı ve eksi plakaların birbirine değmesini engelleyen separatörler zarf şeklindedir.

Akü parçaları ne işe yarar?

Akü parçaları, akünün bir bütün olarak düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak amacındadır. Çeşitli separatörler ile akü parçaları birbirinden ayrılmaktadır. Aküde su eksildikçe su eklemesi yapılabilecekti. Ancak akünün asit kısmında eksilme yaşanmamaktadır. Akü tüm bileşenleri bir araya geldikten sonra şarj edilerek son kullanıcıya ulaştırılmaktadır. Bir akü deşarj olabilen yapıda bir parçadır.