Akü Patlaması

Akü Patlaması

Akü patlaması araç kullanıcıların en çok korktuğu durumlardan biridir. Akü patlamasının sebepleri, akü patlamasından sonra neler olacağı ya da akü patlarsa ne olur gibi merak edilen sorulardan bazıları olmaktadır. Akü yanıcı olan malzemelerden üretilmiş bir araç parçasıdır. İçerisinde bulunan hidrojen gazı ile bu özelliğini kazandığından aküler ile ilgili bir işlem yapılırken kesinlikle sigara, kıvılcım gibi tutuşturucu maddelerle yaklaşılmamalıdır. Bu durum bir akü patlamasının yaşanmasına sebep olabilecektir. Bunların dışında bazı sebeplerde akü patlamasına sebep olabilecektir. Şarja takılan bir akü de patlayabilir, aracın marşına basıldığı anda da bir akü patlayabilir. Akü patlaması bir sorunun varlığına işarettir. Peki akü neden patlar?

Akü Patlaması Neden Olur, Akü Patlaması Nasıl Olur

Akü patlaması en genel hatları ile kısa devre, fiziki zarar görme, aşırı yük, patlayıcı maddeler ile işlem yapma ve akü fazla şarj edilirse bu sebeplerden dolayı patlayabilmektedir. Kısa devreye sebep olan her durum patlama sebebi de olabilecektir. Ayrıca bir akü darbe almış ya da dıştan bir zarar görmüş ise kesinlikle kullanılmamalı ve bir uzmana gösterilmelidir. Aküler düzenli kontrol ve bakımları yapılması gereken, bir araç için hayati önem taşıyan parçalardan biri olmaktadır.

Akü patlarsa ne olur?

Şayet bir aracın aküsü patlarsa o akü kullanılamaz hale gelecek olup araç için maddi zarar oluşturacaktır. Patlamanın sebebi ve boyutuna göre araca da zarar vermesi muhtemeldir. Kullanılan araç bir otomobil, tekne ya da akülü bir oyuncak araç olabilecektir ve bu araçları kullanan insanlar için de hayati bir tehlikeye işaret etmektedir.