Akü Suyu Nedir?

Akü Suyu Nedir?

Akü suyu, bir akünün meydana gelebilmesi için en gerekli yapı taşlarından biridir. Akü içinde yer alan madde olan asit sıvı olduğundan akü suyu olarak da adlandırılmaktadır. Akünün suyu zamanla eksildiğinden saf su katılarak tamamlanması gereken bir maddedir. Aküye hiçbir zaman asit eklenmemelidir, sadece saf su eklenebilir. Aküye su eklemek oldukça basit bir işlem olarak gözükse de mutlaka işinin ehli olan ustalar tarafından yapılmalıdır. Eldiven takılarak oldukça dikkatli ve titiz bir şekilde huni kullanılarak işlem gerçekleştirilmelidir. Aküde asitli su miktarında azalma olduğunda ya da minimum seviyeye gelindiğinde araç uyarı verecektir.

Akü Suyu Ne İşe Yarar?

Akü suyu akünün prensibine uygun çalışması için gerekli olan kısmıdır. Akü suyu azalınca araç uyarı verebileceği gibi manuel olarak da kontrolü sağlanabilmektedir. Aracın sorunsuz çalışabilmesi için akü suyunun belli bir miktarın altında olmaması gereklidir. Akü suyu seviyesi, akü içerisindeki plakalarının üzerine çıkacak kadar olmalıdır. Bu üste çıkan kısmın 1 cm kadar olması beklenmektedir. Bazı durumlarda akü suyunun değişmesi de gerekebilmektedir.

Akü suyu içinde neler vardır?

Akü suyu ayrıca akü elektroliti olarak da adlandırılmaktadır. Aküde yer alan sıvı madde kısmına elektrolit denilmektedir. Birçok akü çeşidini piyasada bulmak olasıdır. Her akü çeşidinin içeriği de farklılık göstermektedir. Akü çeşidine göre değişen en önemli içerik elektrolitte yer alan sülfürik asit ve saf su oranlarıdır.