Akü Ne Zaman Değiştirilmeli? Akümü Kendim Değiştirebilir miyim?

Akü Ne Zaman Değiştirilmeli? Akümü Kendim Değiştirebilir miyim?

Arabaların çalıştırılması sıradaki gerekli enerjinin depolandığı parça olarak tanımlanabilir. Aküler içerisinde çeşitli levhalar bulunur ve bu levhalar asitli bir suyun içinde bekler. Böylelikle şarj dinamosunun göndermiş olduğu elektirik akü içerisinde asitli suda toplanmış olur. Eski tip akülere sıvı eklemesi yapılırken yeni  jenarasyon akülerde sıvı eklemesi yapılmamaktadır yani akü eksiği zaman değiştirilmesi gerekmektedir tamiri mümkün değildir. Yeni tip aküler daha uzun ömürlü olduğundan kolay kolay sıvı eksiltmezler. Akü değişim zamanı diye belirlenmiş bir zaman dilimi yoktur. Aküler sık sık ampermetre yardımıyla ölçümleri yapılarak değişim zamanları belirlenmelidir. Aküyü ampermetreyle ölçtüğünüz zaman akımında yada voltajında düşüklük varsa şarj dinamonusu yada akünüzün bozuk olduğu anlamına gelir. Akünüzün bozulma durumu zaten kendisini kolay belli eder. Aracınızın çalışmasında zorluk varsa,bu durum sık sık tekrar ediyorsa akünüzün değişim zamanı gelmiş demektir.

İçindekiler

Neden Akü Değişimi Yapılmalıdır?

çalışmasında büyük rol oynayan bir cihazdır. Bu sebeple belirli zamanlarda değiştirilmesi gerekir. Hangi aralıklarla akü değişimi yapılacağı, otomobilden otomobile göre oldukça farklılık gösterebilir. Otomobilinizin yavaşlamasından, elektrikli aletlerin çalışmamasından akünüzün değişmesi gerektiğinin farkına varabilirsiniz. Akü değişimi için bir ön hazırlık gerekir bu yüzden bu işlemin yerinde yapılması aracınız için en doğrusudur. Profesyonel bir yardım alarak hem aracınızı tehlikeye sokmadan hem de kurallara uygun bir şekilde akü değişiminizi yaptırabilirsiniz.

Akümü Kendim Değiştirebilir miyim?

Akü değiştirmek çok mu zor? FG Akü olarak, meslekten olmayanlara karşı bazı tavsiyelerde bulunalım. 

Akü değişimi yapmak 20 yıl önce nispeten basitken, teknoloji artık çok karmaşık ve kullanışlı elektronik bileşenler gibi birçok nedenden daha hassas hale geldi .

Modern ve start-stop sistemine sahip araçlar da değiştirildikten sonra özel cihazlarla kontrolü gerekli kılan bir akü yönetim sistemi bulunur . Bağlantısı kesilen bir akü, radyoların, alarm sistemlerinin ve diğer araç elektronik cihazlarının ayarlarını kaybetmesine neden olabilir. 

Bu nedenle FG akü, akü değişimini biz  profesyonellere bırakılmasını önerir .