Araç Akü Ölçüm Değerleri-Araba Aküsü Kaç Volt Kaç Amper?

Araç Akü Ölçüm Değerleri-Araba Aküsü Kaç Volt Kaç Amper?

Araç akü değerleri nelerdir ve akü ölçüm değerleri kaç olmalıdır gibi soruların cevaplarını aktarmak için oluşturduğumuz bu içerikte öncelikle akü değerleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Aküler, şarj tablosuna bakılarak akü amper değerleri ve türleri görülebilecektir. Amper A harfi ile gösterilen, bir elektrik devresinde bir noktadan saniyede geçen ve I harfi ile gösterilen akımı ölçmek için kullanılan bir birimdir. Akünü amper değerini ölçmek için ampermetre ya da diğer bir ad ile multimetre cihazına ihtiyaç olacaktır. Kullanımı oldukça basit olan cihazın ölçüm uçları elektrik devresine seri bir şekilde bağlanmalıdır. Akü ile ilgili diğer terimlerden biri de gerilimdir ve V harfi ile gösterilir. Ah kısaltması ise anma kapasitesini ya da amper saat ifade etmekte ve bir akünün elektrik enerjisini depolama kapasitesini gösteren bir birimdir.

İçindekiler

Araba Aküsü Kaç Volt Kaç Amper?

Bir aracın, sağlıklı olarak çalışması için belirli miktarda aküye sahip olması gerekir. Akü birimi amperdir. Aracın akü değerleri ne olmalıdır sorusunun en kısa yanıtı 12 voltluk bir sistemde akünün değeri 20-30 mili amper, 24 voltluk sistemde ise 60-80 mili amper olmalıdır. Oto aküleri 40 ah ile 100 ah arasında, münübüs panelvan kamyonet 90 ah ile 120 ah arasında, kamyon otobüs tır (ağır hizmet) 130 ile 250 ah aralığındadır.

Araç akü değerleri neden önemlidir?

Akülerin kullanılacaklara araçlara uygun olarak seçilmesi oldukça önemlidir. Daha yüksek ya da daha düşük kapasitede akü seçimi ve kullanımı istenmeyen sonuçlara neden olabilecektir. Akü seçimi konusunda uzman bir kişi ya da kuruluştan destek almakta fayda olacaktır. Akü seçiminde kapasite ve marş gücü değerine dikkat edilmesi de önemlidir. Marş basma gücü CCA kısaltması ile ifade edilmektedir.