Araç Akü Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Araç Akü Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Araç Akü Hesaplama nedir ve nasıl yapılır gibi soruların sıkça sorulması ile birden fazla farklı yanıt ortaya çıkmaktadır. En doğru bilgiye en kolay yoldan ulaşmanız için oluşturduğumuz bu içeriğimizde akü hesaplamasına dair akla gelen her soru yanıtını bulacaktır.

Araç Akü Hesaplaması

Araç Akü Hesaplama oldukça basit bir yol ile yapılabilmektedir. Akü hesaplamasının esas amacı hangi araca hangi akünün takılıp kullanılacağını hesaplayarak belirlemektir. En basit akü hesaplama formülü şu şekildedir. Saat biriminde zaman: Ah ile ifade edilen akü kapasitesi/ A ile gösterilen şarj akımı. İdeal akü seçiminde mutlaka bu formülden yararlanmak gerekecektir. Akü ömrü hesaplamak için ise ayrı bir formülasyon oluşturulmuştur. Akü ömrü: akü kapasitesi/ yük akımı x 0.707.

Akü birimi amperdir ve her araç için belli amper değerinde akü kullanımı önerilmektedir. Daha düşük ya da daha yüksek kapasitede akü kullanımı hem otomobile zarar verecektir hem de sağlıklı bir sürüş sağlamayacaktır. Aracınıza en uygun akünün hangisi olduğu hakkında detaylı bilgiye yetkili servislerden ulaşmak en doğru bilgiyi verecektir. Aracın marka ve modeline göre piyasada birçok akü çeşidi bulunabilecektir. Aküler de çok fazla marka ve model bulunduğunu belirtmekte yarar olacaktır. Akü şarj ölçer cihazlar ile akünün şarj durumu kontrol edilebilmektedir. Açık sistemlerde akülerin hem voltaj hem de yoğunluk değerleri ölçülebilirken kapalı sistemlerde sadece voltaj değerleri ölçülebilmektedir.

Güneş paneli solar akü hesaplama için buraya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.