Motosiklet Aküsü Nedir? Farkları Nelerdir?

Motosiklet Aküsü Nedir? Farkları Nelerdir?

Motosiklet aküsü, diğer tüm aküler gibi elektrik enerjisini depolayan ve gerektiğinde kullanıma sunan bir cihazdır. Motosiklet aküleri sadece marşı çalıştırmak için kullanılmamaktadır. Elektrik enerjisini ihtiyaç anında kullanabilmek için depolamak Motosiklet akülerinin temel amacıdır. Bunların dışında birçok amacı daha vardır. Araçta voltaj ve amperaj dengesini sağlayan mekanizma motosiklet için aküdür. Motosiklet aküsü alınırken dikkat edilmesi gereken noktaların başında performansının ve kapasitesinin araç ile uyumu olmalıdır. Şarj tutabilme kapasitesi, kalitesi, markası da oldukça önemli kriterlerdir. Motosiklet akülerinde büyük amper akü kullanmak avantaj sağlarken düşük amperde akü kullanmak mutlaka dezavantaj sağlayacaktır. Ayrıca motosiklet akülerinin fiyatları da marka, model, kapasite ve performansına göre değişiklik göstermektedir. Şarj süreleri yaklaşık olarak 6-24 saat aralığında değişmektedir. Motosiklet aküsü şarj olurken zehirli gazlar çıkarabileceğinden mutlaka açık havada gerçekleştirilmelidir. Her akü gibi Motor aküsünün de bakımı düzenli bir şekilde usulüne uygun olarak yapılmalıdır. Kuru ve sulu olarak motosiklet akü çeşitleri bulunmaktadır.

Motosiklet Aküsünün Farkları

Motosiklet aküsünün de çalışma prensibi diğer akülerden farkı bulunmamaktadır. Motosiklet aküsünün diğer akülerden en bariz olan farkı motor için özel üretilmiş aküler olmasıdır. Motosiklet aküsü yerine başka akü kullanılmaz, motosiklet aküsünün kutup başları farklıdır. Amper değerleri ve ölçüleri o motosiklete göre üretilmiştir.

Her bir akü araç için en önemli parçalardandır. Doğru akü seçimi ile motosiklet en verimli şekli ile çalışabilecektir. Motor kullanan kişiler, araçlarının parçalarında verim avantajı sağlamak istemektedir. Her motosiklet için birçok farklı kalite ve konforda akü seçeneği bulunmaktadır.