AGM Akü Solar Sistemde Kullanılır mı

AGM Akü Solar Sistemde Kullanılır mı

AGM akü, diğer sulu akü tiplerine göre iç donanımı farklı dizayn edilmiş bir akü tipidir. Sulu akülere nazaran AGM akünün elektrik direnci daha düşüktür. Ayrıca asit katmanlaşması ile de AGM akü çok daha zayıftır. AGM aküyü diğer akülerden ayıran en önemli noktalar bunlardır.

AGM akülerde gaz verimliliği yüksek olması nedeni ile de oldukça tercih edilir bir akü tipidir. Bu akünün asıl amacı karavan, dönüştürülebilir enerji sistemleri, tekerlekli sandalye ve telekomünikasyon sistemleri vb. sistemlerde enerji ihtiyacı doğduğunda enerji akışı sağlamaktır. Görüldüğü üzere AGM akülerin kullanım alanı oldukça fazladır. Pekâlâ bu noktada AGM akü solar sistemde kullanılır mı? sorusu merak uyandırır olmuştur.

Bu sorunun yanıtı oldukça basittir. AGM akü ve Jel akü solar akü sistemi seçimine uygun akü çeşitlerindendir. Bu yüzden solar sistemde AGM akü rahatlıkla kullanılabilmektedir. Lakin sulu aküler solar sistem için kesinlikle uygun bir akü çeşidi değildir. Bunun asıl nedeni ise bu akülerin iç donanımın sulu sistem ile çalışmasıdır. Solar sistem için uygun olan akü tipleri ise şunlardır:

l AGM Akü

l Jel Solar Akü

AGM aküler kısa vadede yüksek güç akışı sağlamaktadır. Jel solar aküler ise uzun süreli düşük güç akışı sağlamaktadır. Bu noktada solar sistem kurulurken güç akışının hangi dengede olacağı belirlenerek akü sistemi seçilmelidir.