SOLAR AKÜ NEDİR

SOLAR AKÜ NEDİR

Solar akü, adından da anlaşıldığı üzere güneş, rüzgâr vb. yenilenebilir enerjiler sayesinde enerji depolaması yaparak kullanılan bir çeşit akü türüdür. Bu akü türü halk arasında her ne kadar araç aküsü ile ilgili bir donanım sanılsa da bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Solar akü tiplerinde amper değeri oldukça önem teşkil eden bir nokta olup akünün Ah değeri de akü çeşitlerinde belirleyici olmaktadır. Solar akü, sadece Ah değerine göre değişiklik göstermez. Farklı özelliklere göre de akü solar akünün çeşitleri vardır.

İçindekiler

SOLAR AKÜ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

İşte solar akü çeşitleri şunlardır:

Marine Solar Akü

Marine solar akü tipi, deniz ulaşımı sağlayan tekne, gemi, yelkenli ve yat gibi deniz ulaşım araçlarında kullanılan bir çeşit akü tipidir.

Flooded Solar Akü

Flooded aküler, marine aküye nazaran daha uzun ömürlü olup aynı şekilde tekne, gemi, yat vb. deniz ulaşım araçlarında güç takviyesi gerektiğinde açık alanda kullanım şartı ile kullanılabilmektedir.

Solar Jel Akü

Solar Jel Akü, diğer solar akülere göre daha fazla kullanım alanına sahiptir. Enerji ihtiyacı gerektiğinde kullanılan bu akü tipi daha az enerji gerektiren araçlarda kullanılmaktadır. Bu araçlar örneğin; güneş panellerinde, golf araçları, tekne, karavan, yer temizleme makineleri ve tekerlekli sandalyelerdir.

AGM Solar Akü

AGM Akü tipi transfer aşamasında sızdırma yapmaması ile göze çarpan bir modeldir. Enerji gereksiniminde kullanılan bu akü jel solar aküde olduğu gibi tekerlekli sandalyelerde, golf araçlarında, karavanlarda vb. araçlarda kullanılmaktadır.

HANGİ FİRMALAR SOLAR AKÜ ÜRETİR?

Solar akü üreten firma çeşitleri piyasada oldukça fazladır. Başlıca bu firmalar şunlardır:

l Nova

l Ortec

l Lexron

l Orbus

l Ritar

l Outdo

l Solar Enerji

l Pantec

l Matech

l Yiğit

Kullanıcılar tarafından en çok tavsiye edilen solar akü markası Orbus ve Ortec olup en ucuz solar akünün ise Matech markası adı altında satılmaktadır. 2022 Solar Akü Fiyatları için yazımıza göz atabilirsiniz.