AGM Akü Yerine EFB Akü Takılırsa Ne Olur?

AGM Akü Yerine EFB Akü Takılırsa Ne Olur?

AGM akü bittiğinde yerine EFB akünün takılmasını önermiyoruz. İkiside start-stop özelliğine sahip olmasına rağmen, AGM aküler yüksek teknoloji, yüksek çevrim gücüne sahip akülerdir. Eğer aracınızdaki akü bir AGM akü ise aracınızın yapısı AGM aküye uygun demektir. Peki Agm akü yerine Efb akü takılır mı? Yada Agm akü yerine normal akü takılır mı? sorusunun cevabı ise;

  1. Performans: AGM akü, genellikle daha yüksek bir performansa sahiptir, özellikle daha fazla start-stop işlemi veya regeneratif frenleme gerektiren araçlar için idealdir. EFB akü, daha geleneksel uygulamalar için daha uygundur. EFB akü, AGM aküye göre daha düşük performansa sahip olabilir.
  2. Ömür: AGM aküleri, daha uzun bir ömre sahip olabilir. EFB aküleri, özellikle yüksek sıcaklık veya sık start-stop kullanımı gibi zorlu koşullarda daha hızlı bozulabilir.
  3. Uyum: Araç üreticisi, özellikle start-stop özellikli araçlar için spesifik bir akü tipini tavsiye edebilir. Bu nedenle, AGM aküsü yerine EFB aküsü takmak, bu özellikleri desteklemeyen bir araçta daha uygun olabilir, ancak aynı çevre koşullarında çalışan bir araç için olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Farklı teknolojili olan EFB ya da standart aküler AGM akü ile üretilmiş bir araca takılmamalıdır. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan kullanıcılar daha az maliyetli olması açısından AGM Akü yerine EFB akü takmaktadır. EFB yada standart sulu aküler de aracı çalıştırır fakat uzun vade de elektronik aksamlarda problem çıkacak ve akünün kullanım ömrü kısa olacaktır. Diğer bir dezavantajı ise yanlış akü seçiminden dolayı akü garanti kapsamına girmeyecektir.

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de Efb Akü yerine Agm Akü kullanılır mı? buraya tıklayarak bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.