İstanbul FG Akücü- Alo Aküm Gelsin | 0552 876 97 96

EFB Akü Yerine AGM Akü Takılır Mı

EFB Akü Yerine AGM Akü Takılır Mı

“EFB Akü yerine AGM akü takılır mı?” sorusunun cevabı EVET’ tir. Çünkü ikisi de start stop özelliğine sahip akülerdir. Aracınızın EFB aküsü bittiğinde yeni bir AGM akü ile değiştirebilirsiniz. Fakat aynı amperde olmasına dikkat edilmesi gerekir. Aracınızdan çıkan akü 70 EFB akü ise, yeni bir 70 AGM akü takabilirsiniz. AGM aküler, marş gücünün yüksek olması sebebiyle aracınızın daha verimli çalışmasını sağlayacak, aynı zamanda AGM aküler daha uzun ömürlü olduğundan kullanım süresi de uzayacaktır.

EFB Akü ve AGM Akü Arasındaki Farklar

AGM Aküler ise, yüksek donanıma sahip start-stop özellikli araçlarda kullanım için özel olarak tasarlanmıştır. Bu aküler kurşun asit akü teknolojisinin ulaştığı son nokta olan VRLA (Valf Regüleli Kurşun Asit) AGM Emdirilmiş cam elyaf tiptedir. Cam elyaflı seperatörler içine emdirilerek sabitlenmiş elektrolit sayesinde akü içerisinde serbest halde elektrolit bulunmamaktadır. Ve bu sayede asit sızdırmaz özelliğine sahiptir. VRLA özelliği sayesinde gaz rekombinasyon sistemine sahiptir. Standart sulu akülerdeki gibi bakım gerektirmeme özelliği de geliştirilmiştir. Sağlam bir iç yapıya sahip olup, standart sulu akülere oranla daha yüksek marş gücü ve ömür dayanımına sahiptir. Geliştirilmiş start-stop sistemlerinde kullanıma en uygun aküler AGM akülerdir.

agm-aku-efb-aku-arasindaki-fark (1)

EFB Aküler geliştirilmiş sulu tip aküler olup yerli ve ithal start-stop özellikli araçlarda kullanıma uygun şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Bu aküler standart aküler gibi sulu tiptedir. Güçlendirilmiş iç yapısı sayesinde aynı kapasitedeki benzer bir aküye göre iki kat ömür dayanımına sahiptir. Özellikle start-stop sistemlerde kullanıma göre tasarlandığından yüksek çevrim ömrüne sahiptir. Ayrıca bu akülerin en büyük özelliği, kısa sürede yüksek şarj alma özelliğine sahip olmalarıdır.