İstanbul FG Akücü- Alo Aküm Gelsin | 0552 876 97 96

Akü, Akümülatör Nedir | Akü Ne İşe Yarar

Akü, Akümülatör Nedir | Akü Ne İşe Yarar

AkümülatörAkü, elektrik enerjisi ile çalışan ve araçların çalışmasını salaya bir parçadır. Bu nedenle araçlar için bakacak olursak önemlidir. Çünkü aracın çalışmasını sağlar. Araçta elektrik aksamını ve akımını sağlar. Araç içindeki donanımların yüksek kalite ve performans düzeyi ile çalışmasıyla ilişkisi vardır. Bu gibi etmenler akülerin de ancak profesyonel oldukları zaman profesyonel bir performans beklenebileceğine yönelik oluşmaktadır. Aküler başta araçlarda kullanılır. Bu nedenle uzun ömürlü olması tercih edilir. Tam donanımlı ve yüksek performans sağlaması beklendik bir parçadır.

Akü Ne İşe Yarar?

Akü Ne İşe Yarar? sorusu aküler hakkında en merak edilen konuların arasında yer almaktadır. Araçların olmazsa olmaz parçalarının başında gelmektedir bu sebeple yelpazesi geniş detaylı bir konudur. Kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Otomobiller başta olmak üzere birçok farklı araçta akü kullanımı yaygındır. Minibüs, otobüs, tır, kamyon başta olmak üzere araçların çalışmasını sağlamak amacı ile belirli aksamları ortaya çıkarmış olan ürünlerdir.
  • Akülerin çalışmama durumu araçlarda belirli aksaklıkların oluşmasına yol açar. Araçtan tam verim alınamaz. Elektrik aksamı ile çalışan parçaları arızalanır. Sonunda araç çalışma hale gelir. Akünün en büyük arızası da aslında dolum yapamama durumu ile ilgilidir.
  • Aküler kendilerini şarj edebilen ürünlerdir. Araç çalışırken ya da araç çalışmadan belirli teknolojik donanımları kullanıldığında akü araçlığı ile bu durum söz konusu olur. Ancak motor çalışmaya başladığında akü boşalan kısmını, motorun çalışma takviyesi ile doldurur. Yani araba giderken akünüz dolar. Ancak ömrü biten ya da bitmeye yakın olan aküler tam dolum yapamaz. Bir süre sonra sizi yarı yolda bırakabilir.

Akümülatör

AkümülatörAküAkımtoplarBatarya ya da Biriktireçelektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden, istenildiğinde bunu elektrik enerjisi olarak veren cihaz, araçlarda bulunan elektrik enerjisi kaynağı.
Çalışma prensipleri aynı olmakla beraber, günümüzde ise akümülatörler sadece araçlarda marş amaçlı olarak değil; elektrik enerjisinin depolanması ve gerektiğinde geri alınması/kullanılması amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Özellikle sabit/durağan yerlerde kullanılmak üzere üretilen akümülatörlerin iç yapısı, starter/marş amaçlı olanlara göre büyük farklılık ihtiva eder. Kesintisiz ve/veya yedek enerji ihtiyaçları için bilinen en eski, kolay ve ekonomik yöntemdir. Sabit tesis akümülatörleri de kendi aralarında alt gruplara ayırmak mümkündür. Ayrıca likit bazda asit ihtiva edenler olduğu gibi, yeni jenerasyon vrla/agm ve jel teknolojisi ürünlerde asit sıvı bazda değildir. Bu sayede bakıma gereksinim duyulmadan kullanım ile cihaz içi vb. kapalı yerlerde kullanma imkânı gibi avantajları mevcuttur. Kaynak; https://tr.wikipedia.org/wiki/Ak%C3%BCm%C3%BClat%C3%B6r

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?