AKÜ ARA KABLO

AKÜ ARA KABLO

Akü ara kablo, halk arasında bilinen adı ile akü takviye kablosu olarak da bilinmektedir. Akü takviyesi yapılmasını sağlayan bu aparat, aracın aküsü boşaldığında yeni bir aküden veya başka bir aracın aküsünden enerji transferi yapabilmek için kullanılmaktadır. Yani kısacası boşalmış olan aküyü tekrar doldurmak üzere başka bir güç kaynağından akış sağlayan kabloya akü ara kablo denilmektedir. Pekâlâ bu kablo alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. İşte akü ara kablosu alırken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

AKÜ ARA KABLO NEDİR, NE İŞE YARAR?

l Kablonun arabaya rahat ulaşabilmesi açısından kablonun boy seçimi oldukça önem teşkil eder. Ortalama olarak bu kablolar piyasada 2 ila 2,5 metre civarlarında satılmakta olup en kısa kablo uzunluğu ise 1.5 metredir. Haliyle aktarım sırasında sorun yaşamamak adına kablonun uzunluğuna dikkat edilmesi gerekir.

l Keza kablonun uzunluğu kadar kalınlığı da dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Kablo uzatıldığında elektrik taşıması zorlaştığı için kamyon, tır vb. araçlarda kalın akü ara kablo kullanılması gerekir. Kısaca tanımlamak gerekirse bu kablolarda kalınlık ne kadar fazla ise kalite de doğru orantılıdır.

l Akü ara kablo alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, kablonun fiyatıdır. Yani bu demek oluyor ki piyasada çok ucuzdan satılan kablolar kaliteli değildir. Bu yüzden kısa zamanda arıza verme ihtimali yüksek olan bu kablolar tercih edilmemelidir.

Son olarak akü ara kablosunun kullanım alanı araçların içerisinde bulunan akülere güç transferi yapmak amacı ile araç aküleridir. Diğer bir değişle akü takviye yapmak için kullanılır.