Akü Takviye

Akü Takviye

Akü, herhangi bir aracın ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini üretmeye yardımcı olur. Aküye dikkat edilmediği takdirde aküler azalır. Zayıflayan aküler, araç hareket anındayken beklenmeden bitebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve aracı hep çalışır halde tutmak için gereken çözümlerin başıma akü takviyesi gelir.

Akü takviyesi, bir diğer ismiyle aküden aküye aktarma da denilebilir. Bazı zamanlar yolda kalan araçların, birbirine kablolarla akü takviyesi yapmasına şahit olmuşuzdur. Aslında bu gibi değişimlerin ve takviyelerin yolda ve bilinçsiz bir kişi tarafından yapılması aracınız için oldukça tehlikelidir. Aracın kısa sürede bozulmasına sebep olabilir. Yolda kaldığınızda, akünüz bittiğinde size en yakın akücüye başvurmanız tavsiyemizdir. Bu şekilde akü değişimi yapılabilir ve aracınızı sorunsuz bir şekilde kullanıma devam edebilirsiniz. FG Akü’nün yolda kaldığınız anlarda da nerede olursanız olun teknik destek ekibimiz ile birlikte günün her saati yanınızda olabileceğini unutmayın.

Kontağı çevirdim ama arabam çalışmıyor?

Aracı çalıştırma esnasında sadece bir klik sesi duyarız. Bunun nedeni akünün şarjının azalmasıdır. Marj basmaz akü görevini yapamıyor deşarj konuma geçmiş demektir.

Bu durumda akünüzün güç ve kapasite oranlarını ölçtürmelisiniz. Şarjı biten akünün şarjı bitmiştir ömrü değil değiştirmek yerine akü takviyesi yapılmalıdır.

İçindekiler

Akü Takviyesi Nedir?

Aküsü bittiği için çalıştırılamayan arabaya, başka bir arabanın aküsünden elektrik aktarılarak aracın çalıştırılmasına akü takviyesi denir.

aku-takviye

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Akü takviyesi işlemini gerçekleştirirken merak edilen hususlardan biri de akü takviyesinin nasıl yapıldığı sorusudur. Kısaca özetleyecek olursak akü ara kablo diğer bir değişle akü takviye kablosu ile bir araçtan başka bir araca doğru yollarla bağlantı sağlayarak gerekli enerjiyi aktarmaktır. Bu işlem sayesinde takviye alınan akü, aracımızın aküsü gibi hareket etmesini sağlayacaktır. Yalnız bu işlemin oldukça dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde akü takviyesi yapılan her iki araç için de tamir gerektiren bazı sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz.

Akü Takviyesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akü takviyesini doğru şekilde tamamlayabilmek için dikkat etmemiz gereken bazı hususlardan ikisi şudur:

  • l  Öncelikle akü takviyesi yapacağınız iki akünün de amper güçlerinin birbirine eşit olması gerekir.
  • l  Dikkat edilmesi gereken ikinci husus ise akü kablosunu bağlamadan önce elektrik ile çalışmakta olan iç aydınlatma, aracın motoru, radyo vb. gibi gerekli olan bütün aksamları kapatmanız gerekir.

Araba Akü Takviye Kablosu Nasıl Bağlanır?

Sürücü el kitabında yer alan araç üreticisinin tavsiyesini dikkatlice takip etmeliyiz ki arabanın akü takviye kablosunun nasıl bağlandığını doğru şekilde gerçekleştirelim. Eğer üretici, aracınızda negatif servis kutup-yön ucu ya da özel pozitif yeri sağlıyorsa bunun kullanılması gerektiğini bilmemiz gerekir. Yani;

  • l  Akü takviye kablosundaki kırmızı olan akü maşası, yani (+) yönü bitmiş olan akünün (+) terminaline, diğer ucu ise aktarımını gerçekleştireceğiniz aküdeki (+) terminaline bağlamalıyız.
  • l  Sonrasında akü kablosunun siyah akü maşası, yani (-) yönü dolu olan akünün (-) terminaline, geriye kalan diğer ucu ise aktarımını gerçekleştireceğiniz aküdeki (-) terminaline yada aracının kaportasında bulunan farketmeksizin bir metal bölüme bağlamamız gerekmektedir.

Akü Takviye Kaç Dakika Sürer?

Akü takviye işleminin kaç dakika süreceği işlemi akü modeline ve akünün mevcut durumuna göre elbette ki değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat yaklaşık olarak 10 dakika ile 20 dakika arasında bu süre aktif olarak değişmektedir.

aku-takviye-servisleri

İstanbul’da Akü Takviye Yapan Servisler

Araç performansınızı iyileştirmek ve gereken tedbirleri sağlamak amacıyla İstanbul’da akü takviyesi yapan servisleri için FG Akü’den gönül rahatlığıyla yardım alabilirsiniz.

Akü Takviye Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Akü takviyesi öyle gelişi güzel yapılabilecek türden bir işlem olmadığı gibi bu hususta akü takviyesi yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini iyice öğrenmemiz gerektiğini sizler için derledim. Gelin hep birlikte inceleyelim.

  • l  Akü başlarında plastik koruyucu bulunuyorsa çıkarılmalıdır.
  • l  Akü kutup başlarını anahtarımız sayesinde iyice sıkıştırmamız gerekir.
  • l  Hemen ardından önce aküsü dolu olan aracı, sonra da aküsü boş olan aracın motorunu çalıştırın.

Akü Takviyesi Yapabiliriyim ?

Aküyü evde şarj etmek yada arabadan arabaya takviye yapmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü aracınızdaki akünün güç ve kapasite oranlarıyla takviye yapan enerji kaynağının aynı oranlarda olması gerekir.

En doğrusu uzman bir ekip çağırmaktır. FG Akü yol yardım uzman ekibiyle konumunuza gelerek akü takviye işlemini en kısa sürede gerçekleştirecektir.

Unutmayın takviye geçici bir çözümdür sürekli takviye yapılan akü bir süre sonra kullanımaz hale gelicektir.

Akü Testi Şarj Durumu

Akü takviye, akü değişimi, akü testi, akü ölçüm,mobil ekibimizle anadolu ve avrupa yakasında /24 sizlere en iyi hizmeti vermeye devam ediyoruz

Akü kontrolü/Akü testi

Aracı çalıştırmadan, akünün voltajı, herkesin kullanabileceği basit bir voltmetre ile kontrol edilebilir . Ölçüm, şarj durumunun göstergesini sağlar:

Volt (ölçüm)Şarj durumuSonuç
12.4V üzeri60’ın üzerinde%TAMAM
12.0-12.4V% 25-60yüklenmeli
12.0 V’un altında25 altı%yüklenmeli
aku-test

Akü Kontrolü İçin Ne Yapmalıyım?

Akü kontrolü yaparken bu ölçüm akünün tam “sağlık durumunu” göstermez. Bu yalnızca akü üzerindeki yükü simüle edebilen, başlatma sürecini gösterir. Doğru akü teşhisi için soğuk akım çıkışını belirlemek gerekir. Bu profesyonel bir akü test cihazı ile yapılabilir .

Akü Takviyesi Yapmak Zararlı mı?

Akü takviyesini kendimizce yaptığımızı farzedelim, peki akü takviyesi yapmak zararlı mı sorusunu düşünmeden edemiyoruz. Şöyle ki belirli kurallar neticesinde yapıldığı takdirde sizlere herhangi bir zarar sergilemez.

Yalnız unutulmamalıdır ki akü takviyesi, sürekli olarak yapıldığı takdirde otomobilimizde bazı zararlara yol açabilir. Bunun önüne geçebilmek için aracımızın elektrik sisteminde yer alabilecek sorunu öncesinde bulmanız gerekiyor.

Akü Takviyesi Yanlış Yapılırsa Ne olur?

Akü takviyesinin yanlış yapılmasının umduğumuzdan çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Akü takviyesi işlemi yanlış yapıldığı takdirde, voltaj değişimlerinin sebep doğan yeni arabalarda birden fazla problemi de beraberinde getirebilir. Özellikle de beyinli araçlarda, bu sorun sistemlerinde yeteri oranda zarar görülmesine sebep olabilir.

Akü Takviyesinden Sonra Ne Yapmalı

Takviye işlemi gerçekleştikten sonra, öncelikli olarak (-) yöndeki kabloları çözmemiz ve hemen ardından da (+) yöndeki kabloları çıkarmamız gerekir. Bu sayede akü takviye işlemini doğru bir biçimde tamamlamış oluruz.

İstanbul-Aku-Takviye