Akü Bitmesi Garanti Kapsamında Mı? Akü Garanti Kapsamına Girer Mi?

Akü Bitmesi Garanti Kapsamında Mı? Akü Garanti Kapsamına Girer Mi?

Akü bitmesi garanti kapsamında mı merak ediyorsanız bu sorunun cevabı olumsuz olacaktır. Çünkü akünün bitmesi tıpkı bir dizüstü bilgisayarın şarjının bitmesi gibi bir durumdur. Akünün şarj edilmesi halinde sorun çözülecektir. Yani söz konusu olan şey zaten bir arıza statüsünde değildir. Dolayısıyla akü bitmesinin garanti kapsamında olması da mümkün değildir.

İçindekiler

Akü Hangi Durumlarda Garantiye Girer?

“Akü hangi durumlarda garantiye girer?” sorusunun cevabını maddeler halinde sıralamak mümkündür. Lakin ondan öncesinde bir kaç açıklama yapmakta fayda vardır: Öncelikle akünün garanti süresinin dolmamış olması gereklidir. Peki akülerin garantisi kaç yıldır? akünüz garanti süresini doldurdu mu?akünüzün garanti belgesinden bunu sorgulayın. İkinci olarak aküdeki arızanın sebebi kullanıcı kaynaklı olmamalıdır. Mesela aşırı şarj, patlatma (akü patlaması), kırık kutu, hasarlı kutup başı ve bunlara benzer durumlar hemen hemen her akü markası için garanti kapsamı dışındaki durumlardır. Bununla birlikte kısa devre, kapak grift, ters göz, sızıntı, akünün voltajının düşük olması aküden kaynaklı kabul edilmektedir ve garanti kapsamında işlem görmektedir. Eğer arızalanmış bir akünüz varsa ücretsiz teknik servise başvurmadan önce garanti koşullarını incelemek tedbirli bir davranış olacaktır.

aku-garanti-kapsamina-girer-mi

Akü Garantiye Girer Mi?

Peki ya akü garantisi neyi kapsar? Tıpkı tüm elektrikli ve elektronik cihazların garanti sözleşmesinde olduğu gibi akü garantisi de kullanıcı kaynaklı olmayan tüm arızaları kapsamaktadır. Eğer aküyü düşürmek, ıslatmak, yüksek gerilime maruz bırakmak, farklı kimyasallar karıştırmak gibi kullanıcı kaynaklı sayılan hatalar yapmadıysanız ve buna rağmen aküde çeşitli sorunlar mevcut ise bu durum garanti kapsamındadır. Tabii akünün garanti süresinin dolmamış olması da bir diğer gerekli kriterdir.