Akü Eksi Kutup Başı Neden Isınır?

Akü Eksi Kutup Başı Neden Isınır?

Akü eksi kutup başı neden ısınır? Çokça sorulardan biri olmaktadır. Akünün eksi kutup başının ısınma nedeni olarak alternatöre bağlı olmaktadır. Alternatör yeteri kadar şarj işlemini yapamaz. Araç elektrik kablo sisteminde kablo ince kalmış ise alternatörün yüksek orandaki akımlara uzun süre besleme yapması durumlarında kablolarda ısınma meydana gelir. Akünün kutup başını sökmeniz durumunda ilk olarak eksi kutup başını sökmeniz gerekir. Bunun nedeni ise kutup başlarını temizlerken veya kutup başını sökerken kıvılcım gibi durumların meydana gelmemesi için eksi kutup başı önce sökülür.

Akünün kutup başları gevşek olması durumunda kutup başında ısınmalar meydana gelebilir. Aracı düzenli kullanım sonrası akünün ısınması normal olarak görülür. Aracın elektrik kablo sistemindeki kablo kesitleri incelmiş ise alternatör çok yüksek akımlara uzun süre besleme yapmış ise kablo ısınmaya başlar.

Kutup başlarının ısınmasının bir diğer nedeni ise akü kutup başlarında oluşan oksitlenmelerdir. Böyle durumda akü kutup başları sıcak su ile temizlenmelidir.

Aşırı derece de akü ısınması veya kutup başı aracın yakınında bulunan herkes için tehlike oluşturur. Isınma devam etmesi durumunda elektrolit çözeltisi kaynama yapar ve pil asit yağmuru ile patlamaya neden olur.