AKÜ NEDEN ISINIR?

AKÜ NEDEN ISINIR?

Akü neden ısınır noktasında ilk bilmeniz gereken nokta; gevşek akü bağlantıları, akü üzerinde direnci artırır ve akünün ısınmasına neden olacaktır. Başkaca akü ısınması nasıl anlaşılır, nedenleri nelerdir;

  • l Düşük kalite veya yanlış tipte akü takviye kablosu direnci artırabilir ve aşırı ısınmaya neden olabilir.
  • l Düşük kaliteli veya aracın güç ihtiyacını karşılamak için çok küçük bir akü ise yine ısınacaktır. Kablonun kendisi aşırı ısınabilir ve akü terminallerinde eriyebilir.
  • l Otomobilin motorundan gelen aşırı ısı ile birlikte yerden yayılan ısı da araca gelecektir. Bu noktada sıcak havayla akü birleşecektir. Bununla birlikte akü sıvısının erken bir şekilde buharlaşmasına neden olabilir.
  • | Akünün aşırı şarj olması.
  • | Akünün kutup başlarının gevşek olması.

Akü üzerinde herhangi bir işlem yaptıktan sonra bağlantıların temiz ve güvenli olduğundan daima emin olmanız gerekiyor. Hem oksitlenme oluşumu hem de gevşek bağlantılar akü üzerindeki elektriksel direnci arttırır.

Hemen hemen tüm arabalar sıvı soğutma sistemleri kullanır. Soğutma sisteminin çok detaylı ve temiz olması noktasında arabanız her zaman ferah bir şekilde olacaktır. Radyatör fanı, sıvıyı soğutmak için ızgaradan motor bölmesine hava üfler. Soğutma sistemi veya belirli bileşenler hasar görürse motor aşırı ısınabilir. Termostatlar ve serpantin kayışları gibi parçalar genellikle su pompaları gibi şeylere güç sağlar ve aşırı ısınmayı önlemek için önemlidir. Bu durumda pil ısınmaya başlayacaktır. Arabanızın aküsünün ve motorunun aşırı ısınması gibi bir durumdan şüphelenebilirsiniz. Bu durumda ise hemen sürmeyi bırakmalısınız. Böyle durumlarda firmamızdan destek alabilir akü değişimi yaptırabilirsiniz.

Akü Şarj Olurken Neden Isınır?

Akü şarj olurken bazı durumlarda ısınabilmektedir ve bu durum kullanıcılarda tedirginliğe neden olabilmektedir. Şarj esnasında ısınan bir akü fark edildiğinde yapılması gerekenlerin ne olduğu da oldukça merak konusu olmaktadır. Akü belli bir voltaj sınırı içerisinde şarj edilmelidir. Aşırı şarj edilmesi akünün ısınmasına neden olacaktır. Kısacası aşırı şarj aşırı ısınma demektir. Böylece akü içerisindeki elektrolit kaynamaya başlayacaktır. Aşırı ısınma ile beraber asitli su azalacak ve kalan asitli su rengi koyulaşacaktır. Akü aşırı ısındığından yapılması gerekenler; şarj işlemi kesilmelidir. Emniyetli şarj ısınma sorununda en önemli işlem adımını oluşturmaktadır. Aşırı şarj yapıldığını gösteren belirtiler şu şekildedir; aşırı ısınma olur, plakalar dökülür, elektrolit yoğunlaşır, asitli su üzerinde cam elyaflar oluşur, asitli su rengi koyu bir hal alır, buşonlar siyah renk alır.

Akü ısınmasında şarjda olmasının etkisi nedir?

Akü ısınması en genel olarak şarj esnasında rastlanan bir durum olmaktadır. Aşırı şarj etme tamamen kullanıcıdan kaynaklanan bir sorun teşkil etmektedir. Akülere düzenli bakım yapıldığında ve kontrol edildiğinde bu tür sorunlar yaşanmayacaktır. Akülerin sağlıklı bir şekilde uzun süre kullanılabilmesi akü kadar aracın kalitesini de koruyacaktır. Eğer akü fazla şarj edilirse bu durum plakaların yanmasına sebep olabilecektir. Start stop otomobillerdeki aküler diğerlerine göre farklı akülerdir. Kısacası tasarıma uygun olmayan akülerin kullanılması da aşırı ısınma ve yanmaya sebebiyet verebilecektir.