Araba Kaç Gün Çalışmazsa Akü Biter?

Araba Kaç Gün Çalışmazsa Akü Biter?

Araba kaç gün çalışmazsa akü biter, akünün bittiği nasıl anlaşılır, akü ne zaman biter, akü neden biter, akünün bitmemesi için neler yapılmalıdır, çalışmayan aracın aküsü biter mi, bir ay araba çalışmazsa akü biter mi gibi oldukça fazla soru kişilerin aklına takılmaktadır ve cevaplarını bulmak için sadece yazımızı okumanız yeterlidir.

İçindekiler

Akü Hangi Durumlarda Akü Biter

Akünün bitmesi için bazı sebepler gereklidir. Akü bittiğinde aracın elektrik aksamları çalışmayacağından araçta çalışmayacaktır. Araç için bu kadar önemli olan akü, düzenli bakım ve kontrolleri yapıldığında ömrü olan 4-8 yıl kadar kullanılabilecektir. Aküyü verimli bir şekilde uzun yıllar kullanabilmek için belli şartlar altında kullanımı gereklidir. Peki akü neden çabuk biter?Farlar açık unutulursa, iç aydınlatma lambaları açık kalmışsa, radyo uzun süre kullanılmışsa, akünün şarj sisteminde sorun varsa, aşırı soğuk ve sıcak hava koşullarında, akü nemli bir ortamdaysa, akü ara kablo korozyon oluşmuşsa, bir akü arızası söz konusu ise . Uzun süre kullanılmayan aküler bitecektir. Soğukta akü sülfatlaşacaktır. Kısa devre ya da kaçak akım olan aküler de çabuk bitecektir.

Çalışmayan Arabanın Aküsü Kaç Günde Biter;

Araç çalışmıyor iken aracın elektronik aksamlarının çektiği akım vardır. Alarm, gprs, saat vs gibi, bunların 24 saat saatte kullandığı amper değeri hesaplanmalıdır. Diyelim aracınız çalışmıyor iken 1 ah kullanıyorsa 60 amper akü 60/1=60 saatte akünüz bitecektir. Akünüz bir kaç günde bitiyorsa akünüz ömrü bitmek üzere olduğunu işaret eder, akü değişimi yapmalısınız.

Akünün Bitmemesi İçin Neler Yapılabilir?

Akünün bitmemesi için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Aracın farları, iç aydınlatmaları kontrol edilmelidir, radyosu düzenli kullanılmalıdır, akünün bakım ve kontrolleri düzenli yapılmalıdır, bir arıza varsa giderilmelidir, araca uygun olan akü seçilmelidir.