Araç Çalışırken Akü Şarj Olur Mu? Araç Çalışırken Akü Voltajı Kaç Olmalı

Araç Çalışırken Akü Şarj Olur Mu? Araç Çalışırken Akü Voltajı Kaç Olmalı

Araç Giderken Akü Şarj Olur Mu sorusu araç kullanan herkesin en az bir kez aklına takılan ya da karşılaştığı bir sorudur. Bu soruya yanıt vermeden önce akü nedir ve ne işe yarar gibi konu başlıklarına açıklık getirmekte fayda olacaktır.

Akü kullanıldığı aracın elektrik enerjisi ihtiyacını depoladığı kimyasal enerji formundan elektrik enerjisine çevirerek kullanılmasını sağlayan bir cihazdır. Akü birçok sektörde kullanılan önemli bir enerji depolama aracıdır.

Akü ayrıca çalıştıkça kendi kendini şarj etme özelliğine sahip özel bir cihazdır. Otomobil kullanılırken akü sürekli şarj olmaktadır ve bu durum ile araç yolda kalmamaktadır. Araç rölantideyken de akü şarj olur. Tamamen boşalan bir akünün şarj olması için ise akü takviyesi yada akü dolumu işlemi yapılması gerekecektir. Bu işlemler için uzmanlardan yardım almak doğru olacaktır. Yeni model araçların bazıları akü takviyesi yapılmaya uygun araçlar olmamaktadır ve bu otomobiller için mutlaka yetkili servisten hizmet alınmalıdır.

Araç Giderken Akü Şarj Olur Mu? sorusunun cevabı evettir. Alternatör(şarj dinamosu)tarafından şarj edilir. Akünüz şarj olmuyorsa sorun büyük ihtimalle alternatör arızası veya elektrik kaçağıdır.

İçindekiler

Akü Nasıl Şarj Olur?

Araç çalışırken, alternatör aküyü şarj edebileceği gibi boş bir akünün şarj olma süresi genellikle 15-60 dakika arasında değişmektedir. Zayıflayan ve biten akülerde eğer yapısı takviye yapılmaya uygunsa bir başka aküden takviye yapmak dışında bir yolda akü servisine giderek akü dolumu yaptırmaktır. Akü bazen arıza durumlarında da deşarj olabilmektedir. Ömrü dolan ya da bir sorun taşıyan aküleri tespit etmek için usta bir servisten yardım almak en doğru davranış olacaktır.

Araç Çalışırken Akü Voltajı Kaç Olmalı

Akünün araca montajından önce mutlaka yüzey voltajı ölçülmelidir. Akünün kabul kriteri minimum 12.6 volt değerinde olmalıdır. Akü voltajı 12,4 ve altında ise bu akünün kullanıma uygun değildir. Çünkü aküde sülfatlaşma reaksiyonu başlamış demektir.

Araç çalışırken voltmetrede değer 13.5 in altında göstermemelidir.

Araç akü ölçüm değerleri kaç olmalıdır? Araba Aküsü Kaç Volt Kaç Amperdir? sorularına yanıt arıyorsanız buraya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.