Solar Jel Akü Ömrü

Solar Jel Akü Ömrü

Solar jel akü, güneş enerjisinden elektrik üretme sisteminde kullanılan depolamayı sağlayan akü tipidir. Diğer akülere göre içerisinde sıvı bulundurmayan bu akü, bunun yerine jel kıvamlı elektrolit kullanmaktadır bu yüzden de solar jel akü ömrü uzunca sürmektedir. Sağlam ve dayanıklı olması nedeni ile de güneş enerjisi sistemlerinde en çok kullanılan akü çeşididir. Pekâlâ oldukça fazla tercih edilen solar jel akü kullanım ömrü ne kadardır?

Solar jel akünün boşalma derinliği %80’in üzerinde olmalıdır. Haliyle bu aküde çevrim sayısı ve kapasite doğru olarak gereğince tasarlanır ve boşalma derinliği %80 ve üzerinde olursa ömrü 7 ila 10 yıl kadar sürmektedir. Şayet temiz kullanılmaz ve kapasite doğru olarak tasarlanmazsa solar jel akü ömrü ciddi oranda düşmektedir.

Solar Akü Ömrü Ne Kadar?

Solar akü ömrü pek çok etkene göre değişiklik göstermektedir. Bu etkenlere göre kullanım süresinde değişiklik yaşanan solar akü, çevrim sayısı doğru olduğu takdirde uzun yıllar dayanabilmektedir. Ayrıca solar akünün ömrünü belirleyen bir diğer önemli şey ise ihtiyaç olan kapasitedir. Solar akünün kapasitesi ve çevrim sayısı istenilen düzeyde olduğu takdirde 9-11 yıl arasında kullanım imkânı bulunmaktadır.

Solar akünün ömrünü kısaltmamak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise pil sisteminin belirlenen deşarj deriliğinin altına boşaltılmamasıdır. Bu hususa dikkat edildikten sonra ortalama olarak bir solar akü ömrü 10 yıl kadar sürmektedir