Solar Sistemde Akü Bağlantısı

Solar Sistemde Akü Bağlantısı

Solar akü güneş, rüzgâr vb. yenilenebilir enerji kaynakları ile enerji depolayan sistemin adıdır. Bu akü tipinin halk arasında her ne kadar araç içi kaputunda kullanıldığı düşünülse de solar akünün araç için üretilen bir akü tipi olmadığı bilinmektedir. Fakat solar akü araçlarda kullanımı oldukça yaygın bir durumdur. Enerjiyi toplayarak bağımsız olarak elektrik şebekesi imkânı tanıyan bu sistemin kullanım alanları yazlık evler ve tatil yerlerdir. Aslında bu gibi tatil yerleşkelerinde kullanılması en mantıklı akü tipi solar aküdür. Hiçbir zorluğu ve zararı olmayan bu akü tipi ile enerji kullanımı gerektiğinde kolayca halledilebilir. Fakat solar sistemde akü bağlantısı sağlamak için uygulanması gereken şeyler vardır. Sırasıyla akü bağlantısında uygulanması gereken kritik noktalar şunlardır:

  • 1- Akü bağlantısı yapmak için ilk olarak uygulanması gereken amper gücünü kontrol etmektir.
  • 2- Daha sonra aküde bulunan (+) ve (-) uçların kontrol edilmesi gerekir.
  • 3- Akünün kutupları kontrol edildikten sonra akü kablosunda bulunan (-) kutuplu yani siyah kabloluyu dola olan gücün (+) terminaline bağlanmalıdır.

Solar Sistemde Akü Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Solar sistemde akü bağlantısı yapılması aslında çok pratik bir işlemdir. Lakin bu işlemi yaparken dikkatli olunması gereken hususlar mevcuttur. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde akü bağlantısı oldukça kolaydır. Pekâlâ solar akülerde bağlantı nasıl yapılır?

Solar sistemde akü bağlantısı yapılmadan önce akü uçları temizlenmelidir. Solar aküde bağlantı eğer araç için yapılacaksa iki çeşit bağlantı tipi vardır. Bunlardan ilki paralel bağlantı olup, paralel bağlantı işleminde solar akünün eksi ucu güç transferi yapılacak olan akünün eksi ucuna, artı ucu ise diğer akünün artı ucuna takılır. Diğer bağlantı türü ise seri bağlantıdır. Şayet bağlantı seri olacaksa da solar akünün eksi ucu diğer akünün artı ucuna, artı ucu ise diğer akünün eksi ucuna takılmalıdır. Bu işlemler gerçekleştikten sonra geriye güç transferi yapma işlemi kalmaktadır. Güç transferinden sonra da son kontrolleri yaparak kabloları sökmek gerekmektedir. Böylece solar sistemde akü bağlantısı sağlıklı bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır.