İstanbul FG Akücü- Alo Aküm Gelsin | 0552 876 97 96

Akü Işığı Neden Yanar?

Akü Işığı Neden Yanar?

Akü ışıkları neyi ifade etmektedir, akü lambası neden yanar, akü bitince ışık ne renk yanar, akü ışığının yanıp sönmesi neyi ifade eder, akü ışığı neden yanar, akü şarj lambası neden yanar, akü ışığı yanınca ne yapılmalıdır gibi birçok sorunun cevabını bulmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Akü Lambası Neden Kırmızı Yanar

Akü lambasının ışığı kırmızı yanıyorsa bu bir uyarıdır. Akü bitmiş olabilir, akü arızalanmış olabilir ya da şarj dinamosunun kömürü bitmiş olabilir. Akü arızlarını gidermek için en yakın akü servisinden yardım alınması gerekecektir. Ayrıca kırmızı ışık, akü kablo bağlantılarında bir soruna, şarj dinamo kablolarının kopuk ya da gevşek olma ihtimaline işaret edebilmektedir. Kısacası akünün lambasının yanması otomobilin şarj düzeninde sorun olduğunu ve şarj işlemini yapamadığını göstermektedir. Bozulmuş ya da bitmiş olan akülerde ikaz lambası yanmaktadır ve en kısa sürede bu sorun giderilmelidir. Akü ömrü bitmiş, akü kabloları gevşemiş, akü başlarında korozyon oluşmuş, kötü alternatör varlığı, hatalı zemin kayışı, kötü alternatör kayışı varlığı gibi durumlar akü ışığı yanmasına sebep olabilecektir. Akü lambasının yanıp sönmesi elektrik aksamında bir sorun söz konusu olabilecektir. Akü lambası çalışırken yanabilir, kontak kapalıyken yanabilir, gaza basınca yanabilir ya da akü lambası sürekli yanabilir.

Akü lambası yanınca ne yapılmalıdır?

Akü ışığı yanıyorsa mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Değişim ya da tamir gerekebilecektir. Öncesinde kablo kelepçeleri sıkılabilir, pil terminalleri temizlenebilir ve korozyon kontrol edilebilir.