Akü Maşası

Akü Maşası

Akü maşası akü pensesi olarak da bilinir, akü takviye kablosunun (akü ara kablo) kullanılmasını sağlayan bir aparattır. Siyah ve kırmızı renklerde olmak üzere 2 adet akü takviye maşası bulunmaktadır. Akü takviyesi işleminde kullanılan akü takviye kablo maşası çift olarak satılmaktadır.

Akü Maşası (Akü Pensesi) Nedir?

Akü pensesi, akü takviyesi yapılması işlemi sırasında akünün kutuplarına tutundurmak için kullanılan parçalardır. Bir aracın aküsü bittiğinde elektrik enerjisi sağlayamayacağından çalışamayacaktır. Akü araç için en önemli parçalardan biri olmaktadır. Aracın aküsü bittiğinde eğer takviye yapılabilen bir akü çeşidi ise yolda ilerleyebilmek için uygun bir araç belirlenerek akü takviyesi yapılmalıdır. Akü takviyesi için iki akü arasında bir bağlantı kurabilmek için ise akü pensesine ihtiyaç olacaktır.

Akü Maşası İşe Yarar? Akü Maşası Nasıl Kullanılır?

Akü Maşası, akünün artı ve eksi kutuplarına tutunmak için gereklidir. Bu işlem en çok akü takviyesi yapılırken ihtiyaç duyulan bir adımdır. Akü maşası işlem sırasında akü ara kablo kabloları ile birlikte kullanılmaktadır.

Burada önemli olan biten aküsü olan araca akü takviyesi için uygun olacak bir başka dolu bir aküye sahip araç bulunmasıdır. Bazı araçların aküsüne takviye yapılamamaktadır. Dijital göstergeleri olan araçlar, farklı voltajlara sahip olan aküler, seri bağlı aküleri olan araçlar bunlardan sadece bazılarıdır. Akü, pozitif ve negatif olacak şekilde kutuplardan oluşmaktadır ve her bir akü maşası doğru kutba bağlantı sağlamak için kullanılmaktadır.