Araç Çalışırken Akü Biter Mi

Araç Çalışırken Akü Biter Mi

Araç çalışırken akünün bitmesi oldukça olanaksız bir durumdur. Çünkü akü bittiğinde ve kırmızı uyarı ışığı yandığında araç çalışamamaktadır. Haliyle akünün araç hareket esnasında bitmesi mümkün değildir. Aynı zamanda akünün araç hareket ederken kendini şarj edebilme özelliğin sahip olduğu için, araç hareket halinde iken akü ışığı yansa dahi aracın birden güçsüz kalmasını engellemektedir. Aküler araç çalışırken devridaim yaparak kendilerini şarj ettikleri için akü bitmez. Akü ömrünü tamamlamışsa aracınız stop ettiğinizde zaten araç çalışmayacaktır. Bitmiş akü kullanmak tehlikeli ve risklidir. Akü şişer, akü kokar, akü patlama yapabilir. Buna ek olarak araçta kırmızı ışık yanmaya başladı ve uyarı ışığında bu durum görünüyorsa akü %50 seviyesinin altına yeni düşmüştür. Dolayısıyla akü ilk anda kırmızı ışık uyarısı veriyorsa sürücü zaten önceden uyarılmış olacaktır. Böyle bir durumda yapılması gereken ise en yakın zamanda akü dolum ve değişim dükkanına giderek bütçeye göre akü değiştirilmesi ya da akünün şarj edilmesidir.

Akünün bittiğini anlamak ise oldukça basittir. Şayet akünün şarj seviyesini takip edip ona göre yolculuk yapılırsa herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Akünün şarj seviyesine göre:

l Akü uyarı lambasında yeşil ışık yanıyorsa bu akünün dolu olduğunu ve %75 şarj seviyesinin üstünde olduğunu göstermektedir.

l Akü uyarı lambasında beyaz ışık yanıyorsa akünün bir an önce değiştirilmesi gerekmektedir. Kaldı ki böyle bir durumda araç zaten çalışmamaktadır.

l Son olarak uyarı lambasında kırmızı ışık yanıyorsa akü bitmiş demektir.