Hurda Akü Nedir

Hurda Akü Nedir

Aküler birer akım toplayıcılardır. Mekanizmaları, elektrik enerjisini kimyasal enerji ye ya da ihtiyaç doğrultusunda kimyasal enerjiyi tekrar elektrik enerjisine çevirme doğrultusunda gerçekleşir. Aküler genel olarak doğru enerji akım devrelerini, marş motorunu aktive etme ve ışık alıcılarına gerekli olan elektrik kaynağını sağlamaktır. Aküler birçok farklı çeşitleriyle, farklı voltaj – amper değerleriyle ve kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Bu farklı akü türleri içerisinde en çok kullanılanı genel olarak 12 volt araç tipi akülerdir. Diğer yandan akülerin sahip oldukları fonksiyonlarını yitirmesi nedeni ile kullanışsız duruma gelmeleri durumunda ‘’hurda akü’’ olarak adlandırılmaktadırlar.

  • Hurda aküler, yaklaşık olarak 6 temel elemana sahiptir. Ayrıca, içerlerinde birbirlerine seri olarak bağlanmış olan 4 pozitif ve 5 adet de negatif yüklü plakalar vardır. Hurda akülerin sahip olduğu bu plakaların alaşımları, kurşun-antimuan peteklere yüklenmesi ve aktif maddeler yardımı ile etkileşme geçirilmesi ile oluşturulurlar. Hurda akülerin içerlerinde saf su ve sülfürik asit karışımından meydana gelmiş olan elektrolitler bulunmaktadır. Son olarak ise bu karışımın %60’ı saf su iken %40’ı asit çözeltisidir.

Hurda Akü; Kullanım ömrü bitmiş akülerdir. Doldurulması ve şarj olması mümkün değildir. Doğaya ve çevreye zarar vermemek adına geri dönüşüme gönderilmelidir.

Hurda Akü Fiyatları konusunda araştırma yapıyorsanız buraya tıklayarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.